Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Hedef Oranında Değişikliğe Gitti

TCMB zorunlu karşılıklarda hedef oranı güncelledi ve sadeleşme adımlarının devam ettiği mesajını verdi. Detaylar geliyor...
Merkez Bankası Zorunlu Karşılık Hedef Oranında Değişikliğe Gitti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, daha önce duyurulan sadeleşme politikası kapsamında, yeni bir adım atıldı. Düzenleme ile zorunlu karşılıklarda değişikliğe gidildi. TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Zorunluk karşılıklarda yapılacak oran güncellemesi, geçen ayki faiz toplantısında alınan kararda, mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin, etki analizlerine dayanarak ve kademeli bir anlayışla sadeleştirileceği ifade edilmiş ve bu kapsamda ilk adımın 25 Haziran’da atılacağı açıklanmıştı.

Son karar ile alınan bu kararı tamamlayıcı özellik taşıyor. Buna göre TL payına göre ilave zorunlu karşılık uygulamasında da hedef oran, 25 Haziran’da atılan ilk adımı tamamlayıcı şekilde, yüzde 57 olarak güncellendi.

Gerçek ve tüzel kişi için hesaplanacak Türk lirası (TL) mevduat/katılım fonunun toplam mevduat/katılım fonu içindeki paylarından (TL payı) düşük olanı yüzde 60’ın altında kalan bankalar için yabancı para mevduat/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarına 5 puan ilave ediliyordu.

TCMB tarafından yapılan değişiklik ile beraber söz konusu TL payı oranı yüzde 60’tan yüzde 57’ye düşürülmüş oldu. Merkez Bankası, TL payı yüzde 57’nin altına düşecek bankalara, hedefe tekrar ulaşabilmeleri için ilave 4 hafta süre tanıyacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.