Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Dijital Riyal için Test Sürecini Başlatıyor

İran Merkez Bankası, geçen ay yapmış olduğu duyurunun ardından önümüzdeki hafta kendi dijital parasını test etmeye hazırlanıyor.
İran Dijital Riyal için Test Sürecini Başlatıyor
HABER GİRİŞ

Dijital paralara olan ilgi kripto varlıkların benimsenmesine paralel olarak artıyor. Ülkeler kendi rezerv paralarının kriptolara kaymasını önlemek adına, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) test etmeye başladı.

Bu plan çizgisinde son duyuru İran’dan geldi. Devlet destekli bir haber kaynağına göre İran Merkez Bankası, bu hafta içerisinde CBDC pilot uygulamasına başlıyor. Merkez bankası dijital riyalin amacının, banknotları programlanabilir varlıklara dönüştürmek olduğunu bildirdi.

Ağustos ayında İran Merkez Bankası, dijital riyal için hedef, boyut ve potansiyel tehditlere dair bilgilerin yer aldığı taslak bir belge paylaşmıştı. Geliştirilecek olan dijital para biriminin temel özelliklerinden birinin yüksek güvenlik olduğu belirtildi.

İran hükümeti kriptoyu katı ABD yaptırımlarını atlatmanın bir yolu olarak görse de, dijital riyal üzerindeki çalışmalara dair çok fazla bilgi paylaşılmadı. Geçtiğimiz ay yapılan bir düzenleme ile ithalatta kripto para kullanımına yeşil ışık yakılmıştı.

Merkez bankasının raporuna göre dijital riyal, Bitcoin gibi küresel kripto para birimleri ile rekabet etmeyi amaçlamıyor. CBDC’lerin kriptolar gibi anonim olmadığı vurgusu yapılırken, kara para aklamayla mücadele gerekliliklerine uygun olarak merkezileştirilebileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Dijital para çalışmalarında Çin süreç açısından diğer ülkelerden daha önde yer alıyor. Son yapılan duyuru ile dijital para deneme kapsamına yeni eyaletler eklendi.

Çin iki yıldır CBDC’ler üzerinde denemeler gerçekleştiriyor. Daha önce belirli etkinliklerde dijital yuan sınırlı sayıda kullanıcıya sunulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.