Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran’da Yeni Düzenleme: Kripto Madencilerine Lisans Veriliyor!

Kripto para madenciliği gelişmeleriyle sıklıkla gündem olan İran'da yeni düzenleyici çerçeve kapsamında madencilere lisans verilmeye başlandı. Detaylar haberde;
İran’da Yeni Düzenleme: Kripto Madencilerine Lisans Veriliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran’da son dönemde kripto sektörüyle ilgili olumlu bir hava oluşmuşken son gelişme bunu destekler nitelikte. Hükümetin, geçen hafta onayladığı kapsamlı ve ayrıntılı yeni düzenleyici çerçeve kapsamında kripto madencilerine lisans verilmeye başlandığı bildirildi.

Yetkililer geçmiş dönemde bir dizi kripto madenciliği operasyonuna lisans vermiş ancak güç tüketimi ile yasadışı madencilik gibi sorunlar nedeniyle süreç askıya alınmak durumunda kalmıştı.

Ülkede Kripto Madencilerine Lisans Verilmeye Başlandı

İran hükümeti, geçen hafta gerçekleştirdiği bir toplantı ile kripto madenciliğini ilgilendiren hükümler içeren bir dizi kripto düzenlemesini onayladı.

Yerel basında çıkan haberlere göre İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, Bakanlığın artık kripto madenciliği için lisans vermeye devam etme iznine sahip olduğunu söyledi ve şu sözleri aktardı:

“Belirlenen yeni kurallar kapsamında kripto madenciliği için başvuru yapan kuruluşlar, işletme lisansı ve kuruluş lisansı edinme hakkına sahip olabilir.”

GCM Yatırım Banner

Bir işletmenin ülkede kripto para madenciliğine yasal olarak başlayabilmesi için bir çift lisans gerekmektedir: Kuruluş lisansı ve işletme lisansı. İlk lisans, varlığı yasal bir kripto madencisi olarak nitelerken; ikincisi ise kripto madenciliğine başlanmasına izin vermektedir.

Sabrabadi Düzenlemenin Detaylarını Paylaştı

Hükümetin kripto para birimiyle ilgili çalışma grubunun sekreteri Mohsen Rezaei Sadrabadi, yeni onaylanan kripto düzenleyici çerçevenin bazı ayrıntılarını paylaştı. Sabrabadi, madencilik merkezlerinin artık bir lisans başvurusunda bulunabileceğini ve ithalat için ödeme yapmak üzere madenciliği yapılan kripto para birimlerini kullanabileceğini söyledi.

Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’nın kripto madencilerine lisans vermekten sorumlu olduğunu ve yeni düzenleyici çerçevenin büyük ölçekli kripto madenciliği operasyonlarını ele alan hükümlere sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Sadrabadi ayrıca, hükümetin merkez bankasını kripto sektörünün ana düzenleyicisi yapmaya karar verdiğini kaydetti. Bununla birlikte, kripto düzenlemesinin çok boyutlu olması gerektiğinin ve kripto ekosisteminin sadece kripto para birimlerinden daha fazlasını içerdiğinin altını çizdi.

Yetkililer, geçmiş düzenleyici kurallar kapsamında ülke çapında 1.000’den fazla kripto madenciliği lisansı vermişti. İranlı yetkililer, Mayıs ayında 6.914’e yakın yasa dışı kripto madenciliği çiftliğinin kapatıldığını açıklamıştı.

İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi Tavanir, ülkedeki yasa dışı kripto para madenciliğinin, endüstrinin elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 85’ini oluşturduğunu iddia etmişti. Bunun sonucunda lisanssız kripto madencilerine karşı sert önlemler alınmasına karar verilmişti. Ülkede Mart ayından bu yana yaklaşık 10 bin yasa dışı madencilik cihazına el konulduğu belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.