Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Dijital Para Denemelerine Yeni Eyaletler Ekleniyor

Dijital para testlerinde diğer ülkelere kıyasla önde giden Çin, süreci dört büyük ile daha yayıyor. Detaylar haberde…
Çin’de Dijital Para Denemelerine Yeni Eyaletler Ekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto varlıkların son yıllarda yaygınlaşması ile beraber, ülkelerin merkez bankaları kendi dijital para birimlerine (CBDC) yönelmeye başladı. Çin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği CBDC testleri ile başka ülkelerden bir adım önde olmayı sürdürüyor.

Çin Merkez Bankası e-CNY dijital para biriminin deneme süresini en kalabalık olan Guangdong da dahil olmak üzere dört büyük eyalete genişletiyor. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei açıklamasında, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) yargılamaya Jiangsu, Hebei ve Sichuan’ı da ekleyeceğini söyledi.

Çin İki Yıldır CBDC’lere Odaklanıyor

Sürece dair bir zaman verilmezken, bunun uygun bir zamanda olacağını söyledi. Çin’de dijital para biriminin (CBDC) denemeleri son iki yıldır yapılıyor. Bu testler genellikle şehir çapında ve daha fazla sayıda vatandaşın nispeten küçük para birimlerini kazandığı etkinlikler şeklini almıştır. Tüccarlara benimsemeyi teşvik etmek için e-CNY’de ödeme kabul etmeleri öneriliyor.

Geçen yılın Ekim ayında yaklaşık 140 milyon kişi e-CNY cüzdanı açtı 9 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Dünyadaki hemen hemen her büyük ekonominin merkez bankaları ve hükümetleri, kısmen kripto para birimlerinin kullanımındaki artışa yanıt olarak, CBDC’lere daha fazla ilgi gösteriyor.

Çin’in planları önemli ölçüde en gelişmiş seviyeye ulaştı. Güney Kore ve İsveç’in planları da geçen yıl bir test aşamasına geçmişti. Son olaran Hong Kong’un da bu yılın son çeyreğinde CBDC testlerine başlaması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın