Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hong Kong CBDC Testlerine Son Çeyrekte Başlıyor

Hong Kong Merkez Bankası, dijital para birimi için testlerine bu yıl içerisinde başlamayı planlıyor. İşte detaylar…
Hong Kong CBDC Testlerine Son Çeyrekte Başlıyor
HABER GİRİŞ

Kripto paralara yönelik artan ilginin ortasında, merkez bankaları kendi dijital para birimleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bunlardan sonuncusu ise Hong Kong Merkez Bankası olabilir. Son yapılan duyuruya göre merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için testler bu yıl içerisinde başlıyor.

Kurum bir dizi test yaparak dijital para birimiyle ilgili kullanım örneklerini ve tasarım sorunlarını keşfederken “e-HKD”nin gelişimini desteklemek için teknoloji ve yasal temelleri atmayı planlıyor.

Hong Kong’da CBDC Desteği Yüksek

Nisan ayında CBDC’leri çevreleyen önemli konulara ilişkin görüşleri davet eden bir tartışma belgesi yayınlanmıştı. Bu belge sektör kuruluşlarından, fintech firmalarından, finans kurumlarından ve teknoloji şirketlerinden 75 yanıt aldı.

Hong Kong Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “Genel olarak, katılımcılar e-HKD girişimini destekliyor ve dijital ekonominin ödemeleri daha etkili hale getirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor” ifadelerine yer verildi.

Katılımcıların ayrıca gizlilik koruması, yasal hususlar ve kullanım durumları gibi konuları daha fazla inceleme ihtiyacına dikkat çekildi. Dünya’nın önde gelen pek çok ekonomisini yöneten merkez bankaları, kendi para birimlerini potansiyel risklerden koruma adına CBDC’lere yönelik testler gerçekleştiriyor.

GCM Yatırım Banner

Bu çalışmalarda dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin başı çekiyor. Ülke bir süredir dijital yuanı farklı alanlarda ve etkinliklerde, sınırlı sayıda kullanıcı üzerinde test ediyor. Hong Kong ise “Bir Ülke, İki Sistem” çerçevesinin bir parçası olarak Çin anakarasından ayrı kendi mali ve adli sistemleri tarafından yönetiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın