Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’ye Göre Parasal Sistemin Devamı için Tek Çözüm CBDC

Avrupa Merkez Bankası, kendi çıkaracağı dijital para birimini başlıca çözüm olarak görüyor. Ayrıntılar haberde…
ECB’ye Göre Parasal Sistemin Devamı için Tek Çözüm CBDC
HABER GİRİŞ

Kripto paralara olan ilgi, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini geliştirmeye itiyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kendi çıkaracağı dijital parası için bir süredir araştırmalar yaptığı biliniyor.

ECB), merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) biçiminde dijital nakit kullanımının mevcut para sisteminin pürüzsüz bir şekilde devam etmesini garanti edecek tek çözüm gibi göründüğünü açıkladı.

Kurumdan gelen açıklama, CBDC’lerle ilgili olarak para politikası ve finansal istikrarı tartışan ve konuyla ilgili 150 akademik makaleden bilgi toplayan ECB Çalışma Belgesi Serisinin bir parçası olarak yapıldı.

Dijital Ödeme Çözümlerine İlgi Artıyor

Makalede dijital ödemelere olan ilginin son 15 yılda hızlı bir şekilde arttığına ve dar bir akademik çevrenin ötesine geçtiğine yer verildi.

Tüketicilerin anketlerde gizliliğe yüksek önem verdiğine dikkat çekilen makalede, verilerini ücretsiz olarak veya pratikte çok küçük ödüller karşılığında verme eğiliminde olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Fiziksel Paraya Çözüm CBDC

Fiziksel paranın ekonomik uygunluğunu ve büyük dijital platformların piyasaya girmeye devam etmesi nedeniyle CBDC’lerin tek çözüm olduğu sonucuna varıldı.

İki katmanlı para sistemine yönelik tehdidi ortadan kaldırmayı vaat eden düzenleyici bir alternatif olmadığını belirten ECB makalesinde, nakit paranın yalnızca fiziksel biçimde mevcut olduğuna ve yapısı gereği dijital çağa uymadığına yer verildi.

Doğru CBDC geliştirme aşamasına erişmek adına, potansiyel düzenleyici eylemlerin de incelendiği kaydedildi. Rapor ayrıca CBDC’lerin kredi arzının daralmasına neden olabileceğine dair endişelere karşı çıkıyor.

Bu varlıkların potansiyel olarak yıkıcı bir güç olabileceği iddialarının asılsız olduğuna dikkat çekildi. CBDC işlevleri için son kullanıcı tercihleri ve gizlilik alanlarında araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Banka geçtiğimiz günlerde sınır ötesi ödemelerde Bitcoin yerine CBDC kullanımının daha doğru olduğunu savunan bir rapor paylaşmıştı. Bitcoin ve kripto paraların oynaklığının fazla olduğuna atıfta bulunan ECB, CBDC’lerin avantajlarından bahsetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.