Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Sınır Ötesi Ödemeler için Bitcoin Yerine CBDC’yi Savunuyor

Avrupa Merkez Bankası, en iyi sınır ötesi ödeme çözümünü belirlemeye yönelik bir araştırma yaptı.
ECB Sınır Ötesi Ödemeler için Bitcoin Yerine CBDC’yi Savunuyor
Yorum

Kripto paraların sınır ötesi ödemelerde kullanılması nedeniyle büyük avantajlar sağladığı sıkça dile getiriliyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise bu konuyla ilgili farklı bir görüşü savunuyor.

Kurum tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, Bitcoin ve stablecoin’ler dahil olmak üzere, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) daha iyi bir ödeme aracı olduğunu öne sürüyor.

ECB’nin en iyi sınır ötesi ödeme çözümünü belirleme konusundaki ilgisi, euroyu benimseyen 19 Avrupa Birliği ülkesinin merkez bankası olarak hizmet etmesinden kaynaklanıyor. Çalışma, Bitcoin’i önde gelen desteksiz kripto varlığı olarak nitelendirdi.

ECB Bitcoin’in Oynaklığından Dolayı Çekinceli

Bitcoin’in kötü bir sınır ötesi ödeme çözümü olarak görülmesine başlıca sebep olarak, dijital varlığın fiyatındaki oynaklık gösteriliyor.

Raporda, “Bitcoin ağındaki uzlaşma sadece on dakikada bir gerçekleştiğinden, değerleme etkileri uzlaşma anında zaten gerçekleşiyor ve ödemeleri aslında daha karmaşık hale getiriyor.” ifadelerine yer verildi.

Çalışma, Bitcoin’in doğasında var olan ölçekleme ve hız sorunlarını vurgularken, ağ performansını iyileştiren yükseltmeleri dikkate almadı. Kripto para biriminin doğası gereği pahalı ve savurgan olduğunu öne sürdü.

CBDC’lerin Avantajları

ECB ayrıca forex pariteleri ile daha fazla uyumluluğa sahip olması nedeniyle CBDC’lerin sınır ötesi ödemeler için daha uygun olduğunu belirtti. Bu konuda vurgulanan iki önemli avantajın, parasal egemenliğin korunması ve merkez bankaları gibi aracılar ile anında ödemelerin kolaylığı olduğu söylendi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Phillip Lowe, ECB’nin raporundan farklı olarak, risklerin düzenleme yoluyla azaltıldığı sürece kripto paraların daha iyi bir çözüm olacağına inanıyor.

Lowe, kripto benimsenmesiyle ilgili risklerin azaltılmasının, güçlü düzenlemeler ve devlet desteğiyle savuşturulabileceğini belirtti.

Kritpoların topluluk tarafından yaygın olarak kullanılması halinde, devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ya da banka mevduatları gibi düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%