Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF: Kripto ve CBDC’ler Geleneksel Varlıklara Alternatif Olabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto paralar ve CBDC’lere dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
IMF: Kripto ve CBDC’ler Geleneksel Varlıklara Alternatif Olabilir
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Kurum uyarısına rağmen, dijital varlıkların geleneksel finans ürünlerine etkili alternatifler olabileceğini savunuyor.

IMF bazı kripto para birimlerinin ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) özellikle enerji tüketimi konusunda kredi ve banka kartlarından daha etkili bir ödeme çözümü olabileceğini belirtti.

Açıklamada, nasıl yapılandırıldıklarına ilişkin belirli ayrıntılara bağlı olarak, CBDC’lerin ve bazı kripto varlıkların, kredi ve banka kartları da dahil olmak üzere mevcut ödeme araçlarından daha fazla enerji verimliliği sağlayabileceğine yer verildi.

IMF bazı merkez bankalarının fiziksel kartlarda CDBC bulundurmayı planladıklarını açıkladı. Bu yapılırken enerji tüketimini azaltmak için bir çözüm bulunması gerektiği kaydedildi. Kripto paraları ve CBDC’leri fiziksel kartlara entegre etmenin, toplu benimsemeye yardımcı olacağı belirtildi.

IMF: Enerji Tüketimi Kontrol Edilmeli

CBDC’lerin ve kriptonun benimsenmesini düşünen politika yapıcıların enerji faktörüne kapsamlı bir şekilde bakmaları gerektiğine dikkat çekildi. Kuruma göre enerji tüketimi, dağıtık defter teknolojisini benimseyen ödeme sistemleriyle, paranın geleceğini belirlemede merkezi rol oynayacak.

GCM Yatırım Banner

IMF, Bitcoin gibi iş kanıtı (PoW) kripto para birimlerinin kredi kartlarından daha fazla enerji tükettiğine dikkat çekti ve bir konsensüs mekanizması ile dijital varlıklara odaklanmayı önerdi. Kurum bu ilerlemelerin kriptonun enerji tüketimini kredi kartlarının çok altına koyduğunu belirtti.

IMF daha önce kripto para ekosistemini sarsan Terra çöküşüne dair açıklamada bulunmuştu. Uluslararası Para Fonu Başkanı Georgieva, Terra üzerinde yaşanan olayların, kriptodan kaçma nedeni olmaması gerektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.