Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya CBDC’yi Araştıran Ülkeler Arasına Katılıyor

Avustralya Merkez Bankası, ülkenin dijital para birimi için pilot çalışma başlattı. Ayrıntılar haberde...
Avustralya CBDC’yi Araştıran Ülkeler Arasına Katılıyor
HABER GİRİŞ

Blok zincir teknolojisi ve kripto paraların yaygınlaşması ile beraber, ülkeler bu alana yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların bir parçası olarak merkez bankası dijital para birimleri, başlıca araştırılan konular arasında yerini aldı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanım durumlarını ve potansiyel ekonomik faydalarını araştırmak için sınırlı alanda bir pilot uygulama başlatıyor.

Sınırlı Alanda Test Edilecek

Kurum kapalı alanda çalışacak bir CBDC oluşturmayı planlıyor. Böylece kullanıcıların finansal varlıklarının bir kısmı diğerlerinden ayrılacak ve bir ihlal yaşanmasının önüne geçilmiş olacak. Pilot çalışmanın bir yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

RBA ilk olarak 2020 yılında CBDC geliştirme planlarını paylaşmıştı. Kurum, haneler ve işletmelerin kullanacak dijital para birimi için kolları sıvıyor.

CBDC’nin Gerekliliği Tartışılıyor

Dünyanın önde gelen gelişmiş ekonomilerinin merkez bankaları dijital para çalışmaları gerçekleştiriyor. Avustralya’da ise dijital paranın gerekli olup olmadığına dair farklı görüşler ortaya atılıyor.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankası tarafından yapılan açıklamada, “Modern ve iyi işleyen ödeme sistemlerine sahip Avustralya gibi ülkelerde, bir CBDC’nin kullanım örnekleri ve ekonomik faydaları, daha az dikkat çeken bir konudur.” ifadelerine yer verildi.

Dijital para testlerinde Çin’in başı çektiği biliniyor. Ülke uzun zamandır dijital yuanı test ediyor. RBA, önümüzdeki birkaç ay içinde projeler için hedeflerini detaylandıran bir makale yayınlayacak ve ilgili endüstri kuruluşları katılım sağlayabilecek.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Tayland Merkez Bankası, CBDC için pilot çalışma başlattığını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın