Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayland Merkez Bankası CBDC için Pilot Çalışma Başlattı

Tayland Bankası ülkenin yerel dijital para birimi için pilot çalışma başlatıldığını duyurdu. Ayrıntılar haberde…
Tayland Merkez Bankası CBDC için Pilot Çalışma Başlattı
HABER GİRİŞ

Kripto paraların kullanım alanı yaygınlaşıyor ve ülkelerin merkez bankaları ise kendi dijital para birimlerini geliştirmeye yöneliyor. Bu ülkelerin sonuncusu ise Tayland oldu.

Tayland Bankası pilot bir çalışma başlatarak, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme kapsamını genişlettiğini bildirdi.

Duyuruda perakende CBDC geliştirme kapsamını bir pilot aşamaya genişletmenin gerekli görüldüğünü belirtilirken, banka daha önceki duruşunu yineledi ve perakende dijital para birimi çıkarma planları olmadığını açıkladı.

Tayland Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vachira Arromdee yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının perakende CBDC’nin potansiyelini gelecekteki finansal sistemin temeli olarak gördüklerini belirtti.

CBDC’lerin Uygulanabilirliği  Test Edilecek

Başlatılan pilot uygulama, önceki CBDC projelerine ek olacak ve kurumsal sektörün yardımıyla yürütülen bir konsept çalışma niteliği taşıyor. Tayland’ın pilot çalışması, CBDC’lerin gerçek hayattaki uygulanabilirliğini test etmeyi amaçlıyor. Çalışma özel sektörün desteği ile gerçekleştirilecek.

GCM Yatırım Banner

Pilot aşama, bir perakende CBDC’nin gerçek hayattaki uygulamasını test etmeyi amaçlayacak ve özel sektörün desteğiyle gerçekleştirilecektir. Duyuruda Tayland Merkez Bankası’nın ilgili politikaları formüle etmesi ve CBDC tasarımını iyileştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Pilot uygulamanın iki ayağından ilki, banka tarafından seçilen yaklaşık 10.000 bireysel kullanıcı ile sınırlı olacak. Kullanıcılar sınırlı alanlarda mal ve hizmet ödemeleri gibi nakit benzeri faaliyetler gerçekleştirerek sistemin verimliliğini ve güvenliğini değerlendirmeye odaklanacak.

İlk aşamanın bu yılın sonunda başlaması planlanırken, sürecin 2023’ün sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.