Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 İncisi

İnciler dünyanın en zarif takılarıdır. Listemizde yer alan inciler ise dünyanın en pahalıları! İşte size bu inciler hakkında merak ettiğiniz detaylar...
Dünyanın En Pahalı 10 İncisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tatlı veya tuzlu su içinde yaşayan istiridyede oluşan inciler, yaşayan bir organizma tarafından yapılan tek taştır. İstiridyenin içindeki sedef katmanlar sonunda bir inciyi oluşturur. Beyaz inciler en popüler görüneni olsa da pembe, yeşil, mavi, gri ve siyah olmak üzere çeşitli renkleri mevcuttur.

Siyah inciler genelde, Güney Pasifik’te bulunur. Taşların Kraliçesi olarak bilinen inciler; şeffaflığı, parlaklığı ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. İnciler, MÖ 5. yüzyıldan beri dekoratif öğeler olarak kullanılmıştır. O tarihte nadir bulunan doğal inci, zenginlik ve güçlü olmak anlamına geliyordu. İnci dünyanın en ikonik kadın aksesuarlarından biridir. Elizabeth Taylor, Jacqueline Kennedy Onassis, Audrey Hepburn ve Coco Chanel gibi ünlüler bu değerli taşı aksesuarlarında kullanır.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı 10 incisi:

10 Pierre Cartier

1 Milyon Dolar

Pierre Cartier1917 yılında ünlü Fransız kuyumcu Pierre Cartier yeni merkezi New York olan Fifth Avenue’de kariyerine başladı. Cartier, Morton Freeman Plant’ından borç aldı ve bu parayla aldığı inci kolyeler, başarılı öyküsünü başlatmış oldu. Cartier, birkaç yıl içinde doğal inci kolye yapmaya başladı. İnci kolye 1910 ve 1920’li yıllar sırasında, en pahalı mücevherler ve benzeri eserler ile aynı fiyatlardaydı. Kolye 55 ya da 73 inciden oluşuyor ve 1 milyon dolara satılıyor.

9 Üç İplikli Doğal İnci Kolye

1.4 Milyon Dolar

Üç İplikli Doğal İnci KolyeÜç telli inci kolye, Christie üzerinden New York’un Muhteşem Mücevher ihalesinde satıldı. Kolye, 180 ayrı doğal inciden oluşur. İnciler, 4.95 ile 11.05 mm arasında değişen boyuta sahiptir. 3 iplikli kolye, zümrüt ve elmas toka ile tamamlanmıştır.

8 Beş İplikli Doğal İnci Kolye

1.7 Milyon Dolar

Beş İplikli Doğal İnci Kolye5 iplik kullanılarak tasarlanan doğal inci kolye, 2012 yılında Christie tarafından satıldı. En içteki iplikte 63, ikincide 68, üçüncüde 72, dördüncü ve beşinci iplikte ise 73 doğal inci vardır. Kullanılan inciler, 4.10 ile 11.35 milimetre boyutlarında değişir. Kolyeye, mavi ve altın ipek kordon egzotik bir dokunuş verir ve elmas kaplı toka kolyede farklılık yaratır.

7 Cowdray İnci

3.3 Milyon Dolar

Cowdray İnciDoğal gri incinin nadirliği, kolyenin maliyetine yansımaktadır. 38 gri renkteki doğal inci, 11.4 ile 6.8 milimetre arasında değişen büyüklüktedir. İpliğin uzunluğu 43.2 santimdir. Kolyenin çarpıcı güzelliği ve zarafetine, dikdörtgen şeklindeki karışık kesim elmas toka eşlik eder. İnci, 2002 yılında Christie kapalı ihalesinde 3 milyon dolara satıldı. İnci kolye Lady Pearson’un koleksiyonuna aitti ve Viscountess Cowdray yapılan ihalede bu kolyeyi satın aldı.

6 Lao Tzu İnci

3.5 Milyon Dolar

Lao Tzu İnciGenellikle “Tanrı’nın İncisi” olarak bilinen doğal inci, bulunan en büyük incidir. Eşsiz barok şeklindeki inci, 1930 yılında Filipinler sularında tespit edildi. İnci, 24 santimetre uzunluğunda ve 6 kilogramın biraz üzerindedir. İnci, düzensiz şekli ve parlaklık eksikliğine rağmen; 3.5 milyon dolar değerindedir.

5 Çift İplik Kolye

3.7 Milyon Dolar

Çift İplik KolyeBu çift iplikli kolye, 120 ayrı inciden oluşuyor. İnciler, 6.50 ve 12.25 milimetre arasında değişen boyutu ile oldukça büyüktür. Kolyede bulunan inciler, beyaz ve açık krem rengi olmak üzere farklı renk değişimlerine sahiptir. Çift sarmal kolye, Cartier imzalı lüks 3 karat elmas toka ile tamamlanır. Kolye, 2012 yılında Christie açık arttırmasında 3.7 milyon dolara satıldı.

4 Büyük Pembe İnci

4.7 Milyon Dolar

Büyük Pembe İnciPembe inci, 1990 yılında dalgıç Wesley Rankin’in keşfettiği doğal mercan incisidir. Barok şeklindeki inci, 470 karat ağırlığındadır ve büyüklüğünden dolayı oldukça dikkat çekicidir. İnci, renkli yanardöner pembe renktedir. Deniz kabuğu inci; sedef, gümüş, turuncu, pembe, yeşil, mavi ve lavanta tonlarında benzersiz bir görünüme sahiptir. Büyük pembe inci 1991 yılında, 4.7 milyon dolar değerindeydi. İnci hala dünyanın en büyük mercan inci satıcısı olarak bilinen Rankin’dedir. Rankin, Kaliforniya Petaluma merkezli “Pacific Coast İnciler” şirketinin sahibidir.

3 Baroda İnci Kolye

7.1 Milyon Dolar

Baroda İnci Kolyeİki iplikli Baroda inci kolye, eski bir tarihe sahiptir. Kolye, 68 inciden oluşur. Kolyenin orijinali 7 iplikten oluşuyordu ve Hindistan Maharajas’a aitti. 7 telli doğal inci kolye, “saath lahda” olarak biliniyordu. Her inci kolyede, mükemmel renk ve boyut ile eşleşti. İnci çapı 10 ila 16 mm arasında değişir ve oldukça büyüktür. Ayrıca kolye, Cartier imzalı yastık kesim elmas toka ile tamamlanır. Kolye 2007 yılında 7.1 milyon dolara satıldı.

2 La Peregrina İnci Kolye

11.8 Milyon Dolar

La Peregrina İnci Kolyeİspanyolcada la peregrina “hacı” anlamına gelir. İnci önceleri Phillip II olarak biliniyordu ve zamanının en ünlü incisiydi. Kolyenin büyük boyutuna ek olarak, mükemmel armut şekli ve parlak beyaz renkli inciler değerini artırır. Kolyede eşit aralıklı çiçek desenlerinin her birinin merkezinde bir yakut vardır ve çiçek desenleri elmas ile çevrilidir. Richard Burton, La Peregrina’yı 1969 yılında; eşi Elizabeth Taylor’a hediye etmek için 37.000 dolara satın aldı. Kolye 2011 yılında Christie açık arttırmasında 11.8 milyon dolara satıldı.

1 Beauty Of Ocean Pearl

139 Milyon Dolar

Beauty Of Ocean PearlÇok nadir bulunan ve oldukça pahalı olan inci kolye, 2010 yılında Çin’de yapıldı. İnci, inanılmaz şekilde 6 ton ağırlığında ve 5 metre yüksekliktedir. Dünyanın en büyük insan yapımı incisi olma özelliğine sahip. Florittenden oluşan taşın, 3 yıl boyunca bir inci şekline gelmesi beklenildi. Yeşil incinin karanlıkta parlayan fosforlu bir eğilimi vardır. Moğolistan’da keşfedilen nadir ve değerli inci, 139 milyon dolar maliyetindedir ve piyasadaki en pahalı inci olarak karşımıza çıkar.

Tarih boyunca mücevherler, kadınların hayallerini süslemiştir. İnci aslında doğal bir taştır ama nadir ve güzel olması ona bu denli paha biçilemez bir değer kazandırmıştır. Ülkemizde eskiden daha moda olan inci kolyeler, popülaritesini biraz kaybetse de hala en gözde takılar arasındadır. Gelinliğinizi ya da abiyenizi bu güzel ve değerli takıyla süslemek istemez miydiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın