Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük 10 Fabrikası

Fabrikalar üretim yapılan yerler olmaları sebebiyle zaten oldukça büyüktür. Bazıları ise 6.500.000 metrekarelik alanı kaplayacak ölçüde devasa büyüklüktedir.
Dünyanın En Büyük 10 Fabrikası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İyi işletilen fabrikalar başarılarını, sağlam bir ekibe ve onların yaptığı çalışmalara borçludur. Başarı elbette büyümenin de habercisidir. Gerekli ölçekte büyümeyen fabrikalar başarılarını, zamanla kaybetmişlerdir.

Fabrikalar, tasarladıkları ya da ürettikleri ürüne göre farklı özelliklerde kurulurlar. Bazıları işlenecek hammaddeye yakın kurulurken, bazıları dağıtım noktalarına yakın kurulurlar. Elbette bunların dışında da çeşitli kriterler bulunmaktadır.

Kuruluşlarındaki genişlik, fabrikanın yapısına ve ürettiği ürüne göre değişmektedir. Bazı tesisler küçük atölyeler olarak kalırken, bazıları devasa büyüklükte fabrikalara dönüşmektedir. Bu büyüklükteki fabrikalar her şeyiyle insanda farklı duygular oluşturmaktadır. Bizler bu çalışmamızda sizlere, en geniş alana sahip fabrikalardan bahsedeceğiz.

Sizler için derlediğimiz dünyanın en büyük 10 fabrikası:

10 Lauma Kumaşları

Lauma KumaşlarıLauma Kumaşları, dantel ve iç çamaşırı için hammadde üretiminde uzmanlaşmıştır. Fabrika aynı zamanda elastik şerit ve kumaş üretmektedir. Bu sektörde en büyük şirketlerden biri olan Lauma, dünyanın en büyük kumaş fabrikasına sahiptir.

Fabrika, 225 m uzunluğunda ve 505 m genişliğinde, 115.645 metrekare alana sahiptir. Fabrikanın inşaatı Letonya Liepāja’da, 1965 yılında başlamıştır. Fabrikanın ilk ismi ‘Kadın Eşyaları Üretim Fabrikası’ idi. Fakat daha sonra 1965 yılında, Lauma Kumaşları olarak değiştirilmiştir.

9 Jean-Luc Lagardère Fabrikası

Jean-Luc Lagardère FabrikasıJean-Luc Lagardère Fabrikası, 800 kişilik Airbus A380 üretiminde son montaj hattı olarak kullanılır. Fabrika, Fransa’nın Toulouse-Blagnac bölgesinde bulunur. Montaj hattı, 470m uzunluğunda 122.500 metrekare devasa bir alanda kuruludur. 494 dönümlük toplam araziye sahip olan fabrika; şirket restoranı, tam teşekküllü sıvı ve enerji üretim tesisinin yanı sıra 49 dönümlük uçak pistine sahiptir.

Airbus A380’in parçaları; İspanya, İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzere çeşitli yerlerde üretilmektedir. Bu parçalar daha sonra son montaj için Jean-Luc Lagardère Fabrikası’na getirilir ve monte edildikten sonra burada test edilir.

8 Target İthal Deposu

Target İthal DeposuTarget, ABD’nin 2. büyük indirim perakendecisi olduğundan çok fazla depoya ihtiyaç duymaktadır. Target Import deposu, 185.800 metrekare toplam taban alanı ile oldukça büyüktür. Depo ithal edilen ürünleri dağıtmak için merkez konumdadır.

Deponun, Kuzey Amerika genelinde 1934 mağazası vardır. Target’in bu depodan başka, 3 ithalat deposu daha bulunuyor.

7 Belvidere Montaj Tesisi

Belvidere Montaj TesisiAmerika Birleşik Devletleri Illinois’te bulunan Belvidere; Jeep Compass, Jeep Patriot ve Dodge Dart gibi araba markalarının montajını yapan bir Chrysler fabrikasıdır. Tesis aynı zamanda Dodge Caliber, Chrysler Imperial, Chrysler New Yorker ve Plymouth Neon gibi geçmiş modellerin monte işlemini de gerçekleştirmektedir.

Fabrika; 700 metre uzunluğunda ve 300 metre genişliğinde, 280 dönümlük 330.000 metrekare olan bir alana sahiptir. Tesis, işgücünü ağırlıklı olarak robotlardan karşılamaktadır ve yaklaşık 780 robot, tesis için çalışmaktadır.

6 Mitsubishi Motors Kuzey Amerika Fabrikası

Mitsubishi Motors Kuzey Amerika Fabrikası1981 yılında kurulan Mitsubishi Motors; ABD, Meksika, Karayipler ve Kanada genelinde faaliyet gösterir. İmalat, satış, araştırma ve Mitsubishi otomobil markası gelişimini denetler.

Tesis talebe yetişebilmek için; Mitsubishi Outlander ile ilgilenen 220.000 metrekarelik büyük bir fabrika inşa etmiştir. Aynı zamanda fabrika; Mitsubishi Galant, Eclipse, Eclipse Spyder, Endeavor ve Chrysler Sebring gibi araçları da üretmektedir. Bu devasa fabrika, Illinois’da yer almaktadır.

5 Boeing Everett Fabrikası

Boeing Everett FabrikasıWashington Everett, dünyanın en büyük Boeing tesisine ev sahipliği yapmaktadır. Boeing Everett Fabrikası, 398.000 metrekare alana sahiptir. Tesis, 98.3 dönümlük araziyi kaplıyor. Everett’te bulunan fabrikada, Boeing 747, 767 ve 777 modelleri yapılmaktadır. Yeni sürüm 787 Dreamliner’ın montajı da burada yapılıyor.

Fabrikanın inşaatı, 1966 yılında Pan American World Airways’in (Pan Am) 525 milyon dolar değerinde 25 adet 747 sipariş vermesinden sonra başlamıştır. Fabrikada aynı zamanda Tully adlı kahve stantları, kafeteryalar, tiyatro ve Boeing Mağazası’nı içermektedir. Boeing ayrıca Uçuş Havacılık Merkezi & Boeing Tour ile fabrika turu imkanı sunmaktadır.

4 Tesla Fabrikası

Tesla FabrikasıTesla Motors sadece elektrikli arabalar ve motor parçaları üretimi üzerinde durmaktadır. Kaliforniya Fremont bölgesinde yer alan otomobil üretim tesisi, 510.000 metrekare araziye sahiptir.

Tesla, fabrikayı inşa etmek yerine eskiden General Motors ve Toyota’nun sahip olduğu, New United Motor Üretim olarak bilinen fabrikayı satın almıştır. Şirket alan için 2010’da, 42 milyon dolar ödedi. Tesiste; Tesla Model S, Model 3, Model X ve Roadster modelleri üretilmektedir.

3 Aalsmeer Çiçek Müzayede Binası

Aalsmeer Çiçek Müzayede BinasıTeknik olarak ana fabrika olmayan Aalsmeer Çiçek Müzayede Binası, gayrimenkul alanı açısından dünyanın en büyük binasıdır. 518.000 metrekare alanı kaplayan tesis, 740 m uzunluğunda ve 700 m genişliğindedir.

Tesiste; Kenya, Kolombiya, Etiyopya ve Ekvator gibi ülkelerden gelen yaklaşık 25 milyon çiçek işlem görmektedir. Bina, tartışmasız dünyanın en güzel kokulu alanına sahiptir.

2 Hyundai Motor Ulsan Fabrikası

Hyundai Motor Ulsan FabrikasıHyundai Motor Ulsan üretim tesisi, 5.050.000 metrekare alanı kaplar. Güney Kore tesisi, 1.225 hektarlık bir alana yayılmıştır. Fabrika, 5 ayrı üretim tesisine sahiptir ve her 12 saniyede bir araba üretebilmektedir. Bu sayı, yılda 1.530.000 adet arabaya eşdeğerdir.

Fabrika alanında, hastane, itfaiye hizmetleri, yol ağı kanalizasyon arıtma tesisi bulunmaktadır. Hyundai Motor Ulsan fabrikasında ayrıca, 500.000 üzerinde ağaç bulunmaktadır. Tesisin bir de 50.000 tonluk kargo gemisini barındırabilen özel bir iskelesi bulunmaktadır.

1 Volkswagen Wolfsburg Fabrikası

Volkswagen Wolfsburg FabrikasıVolkswagen’in Wolfsburg fabrikası, bir yılda 40 milyon üzerinde otomobil üretmektedir. Tesis, 6.500.000 metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük otomobil fabrikasıdır. Bu heybetli fabrikanın alanı, bir bisiklet yolu bulunduracak kadar büyük bir alana sahiptir.

Bu fabrika çalışanları, verimlilik ve kaliteden ödün vermeden bir kerede 5’ten fazla farklı araba üzerinde çalışıyor. Bu durum da onları gerçekten oldukça büyüleyici yapıyor. Fabrika aynı zamanda Avrupa’nın en büyük boyahanesine sahiptir. Bu fabrika, çevre dostu su bazlı boya kullanan ilk tesistir.

Dünyanın en büyük alanına sahip tesislerine birlikte baktık. Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde bulunan illerin yüzölçümünden daha büyük olan bu fabrikalar, dünya markası olmayı da hak ediyor. İnanılması oldukça güç değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın