Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette Konuşulan Rakam: Geri Sayım Başladı

Geçen hafta açıklanan enflasyon rakamlarının ardından 2024’te asgari ücrete dair yeni rakamlar konuşulmaya başlandı. Ayrıntılar geliyor…
Asgari Ücrette Konuşulan Rakam: Geri Sayım Başladı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışan gelecek yıl uygulanacak asgari ücret zammına ilişkin merak içerisinde. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında yeniden toplanacak. İşçi ve işveren tarafı bir araya gelirken, hükümet görüşmelerde uzlaşmacı rolünde olacak.

Son açıklanan enflasyon rakamları ve Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini sonrası, gelecek yıl asgari ücret zammına ilişkin rakamlar konuşulmaya başlandı. TCMB bu yılın sonunda enflasyonun yüzde 65 seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Bu nedenle son 6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 38 seviyesinde olacağı belirtiliyor. Halihazırda asgari ücret net 11.402 TL olarak uygulanıyor.

Memur maaş artışı baz alındığında yüzde 50 artış olabilir ve asgari ücret 17 bin TL’ye kadar çıkabilir. Son 6 aylık enflasyona göre artış yapılmasına karar verilirse yeni asgari ücret net 15 bin 700 TL yakınlarında olacak.

Hükümet cephesinden bugüne kadar yapılan açıklamalarda, asgari ücret artışlarında enflasyonun baz alındığı ve çalışanların fiyat artışlarına ezdirilmeyeceği vurgusu yapıldığı görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Konuyla ilgili son açıklama, Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin tarafından yapıldı. Güleyin, şirketlerin maaş zamlarında enflasyon rakamlarını baz almaya başladığını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise asgari ücrette herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşma temennisini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.