Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Ücret Zammında: Şirketler Ne Kadarlık Bir Artış Planlıyor?

Yeni yıl yaklaşırken merak edilenlerden biri ücret zamları. Peki şirketlerin hedefi hangi yönde? Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin açıkladı. Detaylar haberde...
Gözler Ücret Zammında: Şirketler Ne Kadarlık Bir Artış Planlıyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yıla az bir süre kala merak edilenlerden biri de asgari ücretin ne kadar olacağı. Enflasyonist ortamda yaşam mücadelesi veren vatandaşın beklentisi büyük. Peki, işverenin zam hedefi hangi seviyede?

Dünya Gazetesi’ne konuşan Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, enflasyonda açıklanan rakamlar ile yaşanılanın farklı olduğunu söyledi. Şirketlerin maaş zammında açıklanan enflasyon rakamlarını esas almamaya başladığını aktardı.

Güleyin, son bir senedir en önemli parametrenin asgari ücret artış oranı olduğunu belirtti. Gelecek yıl enflasyon hedefinin yüzde 33 ila 40 iken şirketlerin gelecek yıl için yüzde 50 seviyesinde bir ücret artışı planlaması içinde olduklarını söyledi.

Kurumların şimdilerde 2024 bütçelerini yüzde 50 ücret artışına göre yaptığını söyleyen Güleyin, “Brüt asgari ücret son bir senede yüzde 100 arttı, şirketlerin son bir yıllık artışı ise yüzde 97’lerde.” dedi.

Mercer yetkilisi, belirsizliğin arttığı bir dönemde olduklarını söyleyerek siyasi çalkantılar ve savaşlar nedeniyle tüm şirketlerin mevcut işlerine tekrardan baktığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bazı işlerin ikinci plana atıldığını, yeni iş alanlarına konsantre olunmaya başlandığını belirten Güleyin, “Bütün bu gelişmeler getirdi yine merkeze insanı koydu. Ama gelişmeler yeni beceri setleri gerekliliğini de ortaya çıkardı. Şirketler bugünkü ve gelecek işleri için ihtiyaç duydukları beceri setlerinin ne olduğunu ve bunlara ne kadar sahip olduğunu öğrenme ihtiyacına girdi, şimdi gündem bu.” dedi.

Bunun yanında beceri bazlı ücretlendirmeye geçecek şirketler olduğunu söyledi.

Gündemden düşmeyen konuya yönelik en son açıklama Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Işıkhan’dan gelmişti. Işıkhan, 2024’te geçerli olacak asgari ücretin herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ettiğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.