Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücretlileri İlgilendiren Yeni Açıklama

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılında belirlenecek asgari ücret tutarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücretlileri İlgilendiren Yeni Açıklama
Son Güncelleme: 

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Işıkhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren ifadeler kullandı.

Işıkhan konuşmasında, “2024’te geçerli olacak asgari ücretin herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı ile ilgili konuşan Işıkhan, “Geçtiğimiz dönemde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hem işçi hem de işveren kesiminin oy birliğiyle asgari ücreti net 11.402 liraya yükselttik. Böylece 2002 yılında 184 lira olan bu rakamı, reel olarak yüzde 237 artırmış olduk. Aralık ayı başında 2024 yılı asgari ücretini belirlemek için yine komisyonumuz toplanacaktır.” açıklamasını yaptı.

Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ettiklerini aktaran Işıkhan, tüm ücretlilerin asgari ücret düzeyine kadar olan gelirlerinin, vergi dışında bırakılmasını sağladıklarını hatırlattı.

Işıkhan, asgari ücrette yapılacak her artışın, tüm çalışanlar bakımından vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir avantajı sağlamış olduğunu, bu kapsamda 2024 yılında 595,1 milyar lira vergi istisnası öngörüldüğünü vurguladı.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Bakan Işıkhan ayrıca Ağustos itibarıyla son bir yılda, iş gücünün 507 bin artarak 34,9 milyon, istihdamın 667 bin artarak 31,7 milyon, işsiz sayısının 160 bin düşüşle 3,2 milyon ve işsizlik oranının 0,6 puan azalarak yüzde 9,2 olduğuna dikkat çekti. Bu oranın on 9 yılın en düşük işsizlik seviyesi olduğunun altını çizdi.

Asgari ücret Temmuz ayında yapılan zam ile net 11 bin 402’liraya, brüt 13 bin 414 TL’ye yükseltilmişti. Gelecek yapılan artışta yıl sonu enflasyon rakamlarının önemli rol oynayacağı tahmin ediliyor. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu