Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADP İstihdam Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

En önemli makroekonomik veriler arasında yer alan ADP istihdam verisi hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazıda sizi bekliyor...
ADP İstihdam Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Amerika’daki istihdam değişimini gösteren veri, ekonomi ve finans piyasaları adına oldukça önemlidir. Tarım dışı istihdam raporunu dahi etkiler. ADP Araştırma Enstitüsü ile Moody’s Analytics tarafından açıklanan sonuçlar, yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde iniş çıkışlar yaşanmasına neden olur. Bu nedenle her ay düzenli olarak açıklanan verinin takip edilmesi önemlidir. Çünkü bu gösterge sayesinde tarım dışı istihdam oranlarının beklenti yönünde olup olmayacağı da anlaşılmaktadır. Biliyorsunuz ki beklentilerin altında kalan veriler, piyasaları olumsuz yönde; aksine üzerinde çıkan sonuçlar ise olumlu şekillerde etkilemektedir.

Özel istihdam alanlarında aylık değişimi ölçen göstergedir. ADP istihdam verisi sayesinde ABD’nin ekonomik yönlü değişimlerinin ne şekilde değişeceğini tahmin edebilirsiniz. Buna göre avantajlı pozisyonların sinyallerini alarak, işlemlerinizi kar getirecek yatırım araçları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ileri düzey analiz yeteneğine sahip olmanıza gerek yoktur. Çünkü açıklanan sonuçları yorumlamak oldukça kolaydır. Zor olan kısım, bütün verilerin analizini yaparak, karar vermektir. Zamanla kazanacağınız deneyimler sonucunda, bir süre sonra zor günün kısımlarda basit gelecektir.

Şimdi, ADP istihdam verisi nedir, nasıl yorumlanır, piyasalar bu göstergeden nasıl etkilenir, sizlerden gelen merak edilen soruları yanıtlandıralım.

ADP İstihdam Verisi Nedir?

ADP İstihdam Verisi Nedir?400.000 kişi civarında ABD’de çalışan kişilerin bordro hesap verilerine dayalı olarak hazırlanan istihdam değişim göstergesidir. Aylık olarak hazırlanır. Genellikle ayın ilk haftası Çarşamba günleri açıklanır. Türkiye saati ile 15:15 sularında açıklanan gösterge, ABD’nin istihdam değişimlerini gösterir. Tarım dışı istihdam oranlarından önce açıklanması, yatırımcılar açısından bir hayli önemlidir. Çünkü biliyorsunuz ki göstergelerin, önem dereceleri vardır. Piyasaları etkileyen en önemli ekonomik verilerden biri de tarım dışı istihdamdır. Bu yüzden ADP İstihdam verisinin önce açıklanması, yatırımcılar açısından avantaj teşkil eder.

ADP İstihdam verisinin açıklanmasıyla birlikte piyasaların boğa m yoksa ayı mı eğilimine geçeceği merak konusudur. Çünkü önemli verilerin açıklanmasıyla piyasalarda dengesizlik görülür ve yatırımcılar analizlerinin sonucundan almış oldukları sinyallere göre hareket eder. Eğer ki yatırımcılar olumlu sinyaller alıyorsa, piyasalar boğa trend eğilimi altına girmiştir. Bu durum yatırım araçlarının fiyat seviyelerinde yükselişlerin görüleceği anlamına gelir. Tersine olumsuz sinyaller alınıyorsa da piyasaların ayı boyunduruğu altına girdiğini gösterir. Bu durumda trend eğilim geri çekilir. Önemli olan bu gibi durumlarda sakin kalarak, doğru stratejiler ile yol alabilmektir. Bunu başaran her kişi birikimlerini değerlendirebilir.

Ayı ve Boğa Eğilimi Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

ADP İstihdam Verisi Nasıl Yorumlanır?

ADP İstihdam Verisi Nasıl Yorumlanır?İstihdam değişimlerinde yaşanan değişimlerin yorumu, bir ay öncesinde açıklanan verilerin sonuçlarına göre yapılır. Veriler açıklandığında, bir sonraki ay için tahminler yapılır. Örnek vermek gerekirse; 11 Kasım 2016 yılı uzmanların beklentileri 165 K idi. Sonuç ise beklenenden ileri seviyede çıktı. Elbette ki bu veri, tarım dışı istihdam oranlarının da beklenenin üzerinde olduğuna işaret etmişti. Ve beklenilen düzeyde ön görüler doğru çıkmıştı. Bazı durumlarda istisna olabilir. Bu nedenle yatırımlarınızı yüzde yüz kesin gözüyle yapmamalısınız. Her zaman için işlemlerinizde kaybetme riskinizin olduğunu bilmelisiniz ve olası ters durumlarda minimum kayıpla ayrılmak için kaybetmeyi göze aldığınız miktarlarda işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Böylece muhtemel olumsuz durumlarda üzülmezsiniz.

Amerika tarafından açıklanan verilerin yorumu hakkında fikir sahibi olmak için analizcilerin raporlarını takip edebilirsiniz. Piyasalar, yatırım araçlarının değerleri yükselişe mi düşüşe mi geçecek ön bilgi edinebilirsiniz. Yukarıda dediğim gibi istisnai durumlarla zaman zaman karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle hakkında bilgi sahibi olmadığınız enstrümanlardan uzak durmalısınız. Değeri neden yükselir ve düşer sorusunun cevabını bilmediğiniz yatırım araçları kaybetmenize neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız, en iyi çözüm aracı kurumların eğitimleridir. Eğitimler sayesinde her türlü püf noktaları öğrenebilirsiniz. Böylece işlemlerinizi hedefleriniz doğrultusunda yönetebilirsiniz.

ADP İstihdam Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

ADP İstihdam Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?Piyasalar ekonomi ile alakalı bütün olaylardan, gelişmelerden, değişmelerden, anlaşmalardan, anlaşmazlıklardan; tabiri caizse en küçük bir hapşırmadan nem kapmaktadır. Fakat yaşanan olayların önem derecesi vardır. Bu dereceler farklılık gösterse dahi en önemsiz görülen gösterge, diğer verilerle yorumlandığında oldukça etkili olabilmektedir. Bu nedenle hiç veriye önemsiz gözü ile bakmamalısınız. Her biri hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız. ADP istihdam verisi de bu göstergelerden biridir ve en önemli ekonomik gelişimi tahmin etmek için öncü koşuldadır. Piyasaları etkileme önem derecesi yüksektir. Çünkü istihdam doğrudan ekonomiyle ilişkindir. Bu da finans piyasalarını direkt etkileyeceği, yatırım araçlarının değerini anlık olarak ciddi anlamda etkileyebileceği anlamına gelir.

Sonuç olarak, Moody’s Analytics ve ADP Araştırma Enstitüsü tarafından açıklanan istihdam verileri gerek ABD ekonomisi gerekse de finans piyasaları açısından oldukça önemlidir. Bu veri hakkında yukarıda bahsettim. Nasıl yorumlanacağı üzerinde durdum ve piyasaları etkileme hususlarına değindim. Önem derecesi yüksek olan gösterge, yatırımcılar tarafından tarım dışı istihdam verileri gibi nefes tutularak beklenir. Sonuçların açıklanmasıyla nasıl bir yol izleneceğine bilgi ve deneyimler sonucunda karar verilir. Buna göre en uygun noktalardan alım – satımlar yapılarak, hedeflere ulaşılır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.