Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ADP İstihdam Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

En önemli makroekonomik veriler arasında yer alan ADP istihdam verisi hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda! İşte piyasalar için kritik verinin detayları:
ADP İstihdam Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Amerika’daki özel sektör istihdam değişimini gösteren veri, piyasalar için oldukça önemlidir. ADP Ulusal İstihdam Raporu; ADP İstihdam Verisi ve ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği olarak da bilinir. Dünyanın en büyük ekonomisinde iş gücünün durumunu gösteren aylık bir rapordur.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından her ayın ilk Cuma günü yayımlanan tarım dışı istihdam verisinden iki gün önce yayımlanır. Piyasalar da ADP istihdam verisini daha ayrıntılı ve kapsamlı hükümet verilerinin bir ön izlemesi olarak görür.

Rakamın beklenti üstü gelmesi ABD doları için yükseliş, beklenti altı gelmesi de düşüş işareti olabilir. Fakat ADP istihdamının diğer makroekonomik veriler ve piyasadaki mevcut durum ile birlikte yorumlanması gerekir.

Şimdi, ADP istihdam verisi nedir, nasıl yorumlanır, piyasalar bu göstergeden nasıl etkilenir, sizlerden gelen merak edilen soruları yanıtlayalım:

ADP İstihdam Verisi Nedir?

ADP İstihdam Verisi Nedir?ADP Ulusal İstihdam Raporu, ABD’deki özel sektör istihdamı ve maaşlara ilişkin bağımsız tahminleri ortaya koymaktadır.

Automatic Data Processing (ADP – Otomatik Veri İşleme) Araştırma Enstitüsü’nün Stanford Digital Economy Lab iş birliğiyle hazırladığı rapor, ADP müşterilerinin maaş bordrolarından elde edilen verilere dayanır.

ADP, ABD’deki özel istihdamın yaklaşık beşte birinin maaş bordrosunu yönettiği için ülkenin iş gücü piyasasındaki eğilimleri araştırmak için benzersiz bir konumdadır.

Her ayın ilk Cuma günü açıklanan devlet verilerinden (ABD tarım dışı istihdam) iki gün önce açıklanır. Tarım dışı özel istihdam alanlarındaki aylık değişimi ölçen ve küresel piyasalar tarafından yakından takip edilir.

ADP verileri, toplamda 25 milyondan fazla çalışana sahip 500 binden fazla şirketi kapsar. 2006 yılından bu yana hazırlanan ADP özel sektör istihdam verisi, daha kritik tarım dışı istihdam raporunun ön izlemesi olarak görülür.

Bu arada 2022’nin Haziran ayında iş gücü piyasası ve gidişat hakkında daha sağlam, yüksek frekanslı bir görünüm sağlamak için ADP Ulusal İstihdam Raporu (NER) metodolojisinin yeniden düzenleneceği duyurulmuştur. Peki, teknik neden değiştirildi?

ADP’nin açıklamasına göre Covid-19 salgını, ABD ekonomisinde ve iş gücü piyasasında sismik değişimlere yol açarak güvenilir ölçüm için daha gerçek zamanlı verilere erişim ihtiyacını ortaya çıkardı.

ADP de bu ihtiyaca yönelik yeni metodolojisiyle; iş dünyası liderlerine, araştırmacılara ve politika yapıcılara ekonomi ve işin yönü hakkında güvenilir bir okuma sağlamayı amaçladı.

Metodolojideki değişiklik tarihi verileri etkilerken veriler 2010 yılından itibaren yeni metodoloji kullanılarak oluşturuldu. Rapor, mevcut ayın toplam özel sektör istihdam değişimini, haftalık iş verilerini ve önceki aya ait ücret öngörülerini detaylandırır.

Veriler, işletmelere ve hükümetlere ABD iş gücü piyasasına ilişkin bilgi sağlamak amacıyla her ay ücretsiz olarak kamuoyuna sunulur.

Temel ADP maaş bordrosu veritabanları sürekli olarak güncellendiğinden, ABD istihdamına ilişkin yüksek frekanslı, neredeyse gerçek zamanlı ölçümler oluşturabilir.

Ayrıca işletme düzeyine ek olarak kişi düzeyinde de daha detaylı, daha zengin analizlere olanak sağlar.

Raporda bordro bazlı aşağıdaki istihdam bilgileri sağlanmaktadır:

  • Toplam ABD özel istihdamı
  • ABD mal sektörü için istihdam (imalat, madencilik ve inşaat)
  • ABD hizmet sektörü için istihdam
  • Küçük (1-49 çalışan), orta (50-500 çalışan) ve büyük (500+ çalışan) ölçekli şirketlerde istihdam

Hükümet verilerini tamamlaması amaçlanan ABD tarım dışı istihdam verilerinin bağımsız bir ölçüsü olmasının yanı sıra ADP’nin raporu devlet verilerinden şöyle ayrılır:

  • Devlet çalışanları kapsam dışındadır.
  • Veriler bordroya dayalı olduğundan, bu, serbest meslek sahipleri gibi bazı çalışanların sayılmadığı anlamına gelir.
  • Devletin iş gücü raporu kadar ayrıntılı değildir.

İstihdamın yüksek frekanslı bir okumasının yanı sıra ayın 12’si referans dönemine dayalı olarak istihdam değişiminin aylık anlık görüntüsünü sağlar.

25 milyondan fazla işçinin iş ve ücret verilerini tek bir yayında birleştiren ADP raporu, ABD iş gücü piyasasının temsili bir resmini ve bağımsız ölçümünü verir.

ADP İstihdam Verisi Nasıl Yorumlanır?

İstihdam eğilimlerinin ekonominin çeşitli sektörleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Yatırımcılar da ADP tarım dışı istihdam raporunu, söz konusu sektörler hakkında bilgi edinmek ve bilinçli yatırım kararları vermek için kullanabilirler.

İstihdam değişimlerinin yorumu, açıklanan verilerin piyasa beklentilerine uyumlu olup olmadığına ve mevcut durum gelişmelerine göre yapılır.

Örneğin güçlü bir rapor, özel sektörde çok sayıda işe alım olduğunu gösterir ve bu tipik olarak dolar ile dolara paralel enstrümanlar için boğa piyasasına işaret eder. Çünkü daha fazla insan çalışıyorsa hanehalkı geliri artar ve bu da daha fazla tüketici harcamasını teşvik eder.

Tam tersine özel sektördeki işe alımların hayal kırıklığı yaratması da dolar ile dolara paralel ilerleyen piyasalar için ayı trendi sinyali olabilir. ADP’nin özel sektör istihdam raporu, döviz piyasası, ekonomik etkiler ve ekonomik sağlık olmak üzere başlıca üç başlık altında yorumlanabilir.

Ekonomik etkiler konusunda önemlidir çünkü özel sektörde önemli miktarda işe alım olduğunu gösteren güçlü bir rapor, olumlu bir ekonomik görünüme işaret eder. Daha fazla iş, hanehalkı gelirinin artması, tüketici harcamalarının artması ve ekonomik büyüme demektir.

Döviz yatırımcıları da raporu, verilerin ABD Merkez Bankası’na (FED) olası etkileri için izler. Nitekim güçlü iş büyümesi, daha yüksek ücretlere ve artan tüketici talebine yol açarak potansiyel olarak enflasyonist baskılar yaratabilir.

Eğer piyasa raporun faiz artırımını desteklediğine inanırsa, bu ABD doları için yükselişe işaret edebilir. Tersine eğer faiz indirimini desteklerse ABD doları için düşüş yönlü olabilir.

Ekonomik sağlık için de yakından takip edilir. Aylık 100 binin altındaki istihdam artışı ekonominin zayıfladığını gösterirken tam tersi de geçerlidir.

İstihdam eğilimlerini takip etmek, iş piyasasının sıkılığı hakkında fikir verir. Enflasyon kaygıları çoğu zaman faiz oranlarının artacağı beklentilerine yol açarak tahvil ve hisse senedi fiyatlarının düşmesine neden olur.

ADP İstihdam Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

ADP İstihdam Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?Piyasalar, pek çok veri ve gelişmeden etkilenirken bunların önem derecesi vardır. Bu dereceler farklılık gösterse de en önemsiz görülen gösterge bile diğer verilerle yorumlandığında etkili sinyaller verebilir.

Bu nedenle makroekonomik veriler ile gelişmelere gereken özen gösterilmelidir.

Kaldı ki ADP istihdam verisi, ekonomik takvimde en önemli veriler arasında yer alır. Çünkü istihdam doğrudan ekonomiyle ilişkilidir. Bu da finans piyasalarını direkt etkileyeceği, yatırım araçlarının değerini anlık olarak ciddi anlamda etkileyebileceği anlamına gelir.

Yatırımcılar ADP raporuna baktıklarında verilerin ekonomik büyümeyle enflasyon tahminleri üzerinde ne gibi bir etki yaratacağını ve bu tahminlerdeki değişikliklerin FED’in faiz politikasını nasıl etkileyeceğini belirlemeye çalışır.

Fed yetkilileri potansiyel enflasyonist baskıların işaretlerini gözlemleyerek verileri sürekli izler. Örneğin, daha güçlü iş büyümesi daha az işsiz ve dolayısıyla işçilerin potansiyel olarak daha yüksek ücret talep edebileceği anlamına gelir.

Artan ücretler harcanabilir geliri, bu da mal ve hizmetlere talebi artırır. Sonucunda fiyatlar, yani enflasyon artar.

Eğer piyasa, raporun FED’in faiz artırımlarını desteklediğini düşünürse, o zaman ABD doları için yükseliş söz konusu olabilir. Öte yandan raporun FED’in faiz indirimlerini desteklediği düşünülürse, bu durum ABD doları için olumsuz bir durum olacaktır.

İstihdam verileri sonucunda enflasyon tehdidi görülürse, faizde artış, tahvil ve hisse senedi fiyatlarında ise düşüş beklenir.

Sonuç olarak, ADP tarafından açıklanan istihdam verileri gerek ABD ekonomisi gerekse de finans piyasaları açısından oldukça önemlidir. Analistler istihdam eğilimlerini anlamak, ekonomik sonuçları öngörmek ve doğru kararlar vermek için ADP raporuna güvenir.

Döviz yatırımcıları da raporun enflasyon ve faiz oranı tahminleri üzerindeki etkisini analiz eder. Kısacası ADP Ulusal İstihdam raporu, iş gücü piyasası dinamiklerini anlamak ve bilinçli yatırım kararları vermek için hayati bir kaynaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın