Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İnsanlar Yüzde 8,3 Enflasyonla Ay Sonunu Getiremiyor

Amerika'da insanlar ay sonunu zor getiriyor. Öyle ki fiyat artışları, yalnızca en savunmasızları değil yüksek gelirlileri de maaştan maaşa yaşamaya itiyor.
ABD’de İnsanlar Yüzde 8,3 Enflasyonla Ay Sonunu Getiremiyor
HABER GİRİŞ

ABD’de enflasyon Ağustos’ta 40 yılın en yüksek seviyelerinde kalırken fiyat artışlarını en yüksek gelirliler de hissediyor. Bu ayın ortasında açıklanan resmi verilere göre enflasyon Ağustos’ta yine gerilese de yüzde 8,3’lük oran yüzde 8,1’e düşüş yönündeki beklentileri karşılayamadı.

Fiyatlarda tarihi artış sürerken yayımlanan son bir rapor, yapışkan enflasyonun ay sonunu zor getiren insanların sayısını artırdığını gösterdi. Yakın tarihli bir LendingClub raporuna göre Ağustos ayı itibarıyla Amerikalıların yüzde 60’ı ay sonunu zor getirdi.

Bir yıl önce ise kendini çok baskı altında hisseden yetişkinlerin sayısı yüzde 55’e yakındı. Raporda, yüksek gelirlilerin bile baskıyı hissettiği tespit edildi. Altı rakamdan fazla kazananların yüzde 45’i, bir önceki yılın yüzde 38’inden artışla maaş gününe kadar tüm parasını harcadığını dile getirdi.

LendingClub’ın finansal sağlık yetkilisi olan Anuj Nayar, “daha çok tüketicinin ay sonunu zor getiriyor olması, birçoğunun finansal istikrarını kaybetmeye devam ettiğini gösteriyor” dedi. Nayar’a göre, günlük yaşam tarzlarını karşılayamayanlar, kredi kartlarına daha fazla güvenme ve daha yüksek bir aylık bakiye taşıma eğilimindeler ve bu da onları finansal olarak savunmasız hale getiriyor.

Gündelik Amerikalılar için fiyatların kesinlikle arttığını, bunun sadece satın alınan mal ve hizmetlerde değil, aynı zamanda hayatları finanse etmek için ödenen faiz oranlarında da yükseldiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Fiyatlardaki artış sürerken bugün açıklanan bir diğer kritik veri beklentinin üzerinde geldi.
Kişisel Harcamalar Yüzde 0,4 Arttı
KAYNAK: BEA

FED’in izlediği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksi Ağustos’ta yıllık yüzde 4,9 yükseldi.

Enflasyon kalıcı bir sorun haline gelirken FED yetkilileri sıkı para politikasını sürdürmeyi tekrar tekrar teyit ediyor. Bugün enflasyon hakkında açıklama yapan FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard, sıkılaşmanın birçok sektörde tam etkisini göstermesinin biraz zaman alacağını söyledi.

Bank of America tarafından hazırlanan ayrı bir rapor, çalışanların yüzde 71’inin maaşlarının yaşam maliyetine ayak uyduramadığını hissettiğini ve bunun finansal olarak güvende hisseden insan sayısını beş yılın en düşük seviyesine getirdiğini buldu. Bank of America’ya göre pek çok Amerikalı nakit rezervlerine dalıyor ve neredeyse yarısı borç batağına düşüyor.

Bu arada ABD’de hanehalkı yüzde 8,3 enflasyonla başa çıkamazken ülkemizde durum ne? Açıklanan son veriler enflasyonun Ağustos’ta yüzde 80’i aştığını gösterdi. Bu hafta açıklanan veriye göre mevcut asgari ücretle geçinmek imkansız. Çünkü açlık sınırı Eylül’de 7.245,18 liraya, yoksulluk sınırı ise 23.599,93 liraya tırmandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın