Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Çekirdek PCE Ağustos’ta Beklentinin Üzerinde Arttı

Amerika’da, FED tarafından tercih edilen enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksinin Ağustos verileri açıklandı. Detaylar haberde;
ABD’de Çekirdek PCE Ağustos’ta Beklentinin Üzerinde Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), Ağustos ayına ilişkin kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı. Buna göre PCE olarak bilinen kişisel tüketim giderleri endeksi Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 6,2 oranında artış gösterdi. Söz konusu dönemde çekirdek PCE fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 4,9 yükseldi.

Endeks Şubat’ta yüzde 5,4 artış gösterdikten sonra devam eden aylarda, sırasıyla yüzde 5,2, yüzde 4,9, yüzde 4,7, yüzde 4,8 ve yüzde 4,6 artmıştı.

FED’in politika adımlarını atarken son derece önemli bulduğu çekirdek PCE fiyat endeksi, bir önceki aya göre ise yüzde 0,6 oranında artış kaydetti.

Temmuz’da aylık yüzde 0,1 artan endeksin Ağustos’ta yüzde 0,5 artması bekleniyordu. Yıllık bazda beklenti ise yüzde 4,7’lik artış olmasıydı.

Kişisel Harcamalar Yüzde 0,4 Arttı

Kişisel Harcamalar Yüzde 0,4 Arttı
Kaynak: BEA

Ağustos ayında kişisel gelir yüzde 0,3’e denk gelen 71,6 milyar dolarlık artış gösterdi. Harcanabilir kişisel gelir ve kişisel tüketim harcamalarında yüzde 0,4’lük artış oldu. Bunlar sırasıyla 67,6 ve 67,5 milyar dolarlık artışlara denk geliyor. Kişisel harcamalarda yüzde 0,2 artış olması bekleniyordu.

Bir önceki aya göre mal fiyatları yüzde 0,3 azalırken, hizmet fiyatları yüzde 0,6 arttı. Gıda fiyatlarında artış oranı yüzde 0,8 olarak kaydedildi. Enflasyonu yükselten ana kalem olan enerjide yüzde 5,5 oranında düşüş oldu.

PCE fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre mal fiyatlarında yüzde 8,6, hizmette yüzde 5, gıdada yüzde 12,4 ve enerjide yüzde 24,7 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu