Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk-İş’e Göre Yoksulluk Sınırı 24 Bin Liraya Yaklaştı

Türk-İş'e göre Eylül'de gıdada yıllık enflasyon yüzde 130’un üzerinde kalırken, elde edilen gelir kaliteli bir yaşamı giderek daha imkansız hale getiriyor.
Türk-İş’e Göre Yoksulluk Sınırı 24 Bin Liraya Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Eylül ayı için açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Türk-İş araştırması açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki farkın giderek arttığını ortaya koydu. Açıklanan verilere göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını temsil eden açlık sınırı Eylül’de 7.245,18 TL oldu.

Bu miktar Ağustos ayında 6.886,76 TL olarak açıklanmıştı. 2021 yılının Eylül ayında ise dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 3.280,20 liraydı.

Kira, elektrik, konut, sağlık, ulaşım ve eğitim gibi diğer zaruri harcamaları da içeren yoksulluk sınırı ise 23.599,93 liraya tırmandı. Yoksulluk sınırı bir önceki ay 22.442, geçen yılın aynı döneminde ise 10.684 liraydı.

Açlık sınırı asgari ücretin 1.745 lira üzerinde olurken, bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 9.470 liraya yükseldi.

Mutfak Enflasyonu 1 Yılda Yüzde 130 Arttı

Mutfak Enflasyonu 1 Yılda Yüzde 130 Arttı
Kaynak: Türk-İş

Türk lirasının hızla değer kaybettiği, fiyat artışlarının enflasyonu yüzde 80’lere çıkardığı günümüzde halkın alım gücü de giderek azalıyor. Bu durum geliri düşük haneler için durumu daha dramatik bir hale getiriyor.

GCM Yatırım Banner

Sadece gıda enflasyonundaki artış bile sabit gelirli bir ailenin ay sonunu getirmesi içi kılı kırk yarmasına sebep oluyor.

Eylül’de Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 5,15 arttı.

Gıda enflasyonunda son on iki aylık artış oranı yüzde 130,01 olurken, 2021 yılının sonu ile kıyaslandığında yani 9 aylık artış oranı yüzde 76,8 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın