Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonu Açıklandı: Ağustos’ta Beklentiler Karşılandı mı?

Günlerdir beklenen ve analistlerin tahminlerini paylaştığı ABD enflasyon verileri açıklandı. İşte Ağustos ayında tüketici fiyatlarındaki değişim…
ABD Enflasyonu Açıklandı: Ağustos’ta Beklentiler Karşılandı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar, bu ayın belki de en önemli ekonomik verisi olan Amerikan enflasyonuna odaklanmıştı. Yakından izlenen kritik veri açıklandı. Buna göre dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’de enflasyon, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 seviyesinde gerçekleşti.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre enflasyon, bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 oranında artış gösterdi.

Haziran’da yüzde 9,1’lik rekorun ardından, Temmuz’da yüzde 8,5’e gerileyen enflasyonun, Ağustos’ta da düşüşünü sürdürmesi ve yüzde 8,1’lere inmesi bekleniyordu. Söz konusu beklenti hem Temmuz’daki ılımlı geri çekilmeden hem de tüketicilerin anket sorularına verdiği yanıtlardan kaynaklandı.

Ancak açıklanan rakamlar tahminleri doğrulamadı ve beklentilerin üzerinde geldi.

Enerji Enflasyonu Yıllık Olarak Yüzde 23,8 Oldu

Enerji Enflasyonu Yıllık Olarak Yüzde 23,8 Oldu
Kaynak: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu

Çekirdek enflasyon 2021 yılının aynı döneminden bu yana yüzde 6,3, bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. Bu oranlarda analistlerin yüzde 6,0 ve yüzde 0,3 olan beklentilerinin üzerinde geldi.

GCM Yatırım Banner

Gıda enflasyonu Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 0,8, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 oranında arttı. Yüzde 11,4’lük artış, 1979 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek yıllık artış olarak kayıtlara geçti.

Aylık değişimlere bakıldığında enerji grubunda yüzde 5 düşüş olurken alt kalemlerden benzinde yüzde 10,6, akaryakıtta yüzde 5,9’luk azalma kaydedildi. Enerjide yıllık enflasyon Temmuz’daki yüzde 32,9’dan yüzde 23,8’e geriledi.

Dolar Endeksi Beklentinin Üstünde Gelen Enflasyonla Yükseldi

Amerikan dolar endeksi, enflasyonun tahminlerden daha fazla gelmesi üzerine yüzde 1’den fazla yükselerek 109 puanı aştı. TSİ 16.15 itibarıyla yüzde 1,01 artışla 109,198 puandan işlem görüyor.

Tüm finans piyasalarının beklediği enflasyon verisinin ardından gözler şimdi ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül toplantısına çevrildi. FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar, ekonomide durgunluk olsa bile faizleri artırmaya devam edeceklerini söylemişti.

ABD’de hedeflenen enflasyon yüzde 2. Son aylarda düşüş olsa bile hala istenen oranın çok uzağındalar. Powell, bu oranı yakalayıncaya kadar faiz oranlarını artırmaktan geri durmayacaklarını belirtmişti.

FED, 20-21 Eylül toplantısının ardından federal fon oranında yapılan değişikliği açıklayacak. Piyasanın tahminleri 50-75 baz puanlık artış arasında yoğunlaşıyor. Bugün açıklanan rakamlar enflasyonda düşüş beklentisini karşılamazken, FED’in agresif faiz artışı kaçınılmaz oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.