Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler ABD Enflasyonunda! Kritik Veri Saat Kaçta Açıklanacak?

Haftanın ikinci işlem gününde hem içeride hem de dışarıda dikkatler ABD’nin enflasyon verisine odaklandı. Piyasanın beklentisi ne yönde?
Gözler ABD Enflasyonunda! Kritik Veri Saat Kaçta Açıklanacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların gözü kulağı ABD’den gelecek enflasyon verisinde. Dünyanın en büyük ekonomisinde, tüketici fiyatları endeksindeki son durumu gösteren rakamlar, Türkiye saati ile 15.30’da açıklanacak. ABD’nin ekonomik gelişmeleri sadece onları değil tüm dünyayı etkiliyor. Enflasyonun seyri ABD Merkez Bankası’nın (FED) da yol haritasını belirleyeceği için tüm dikkatler kritik veriye çevrilmiş durumda.

ABD’de enflasyon Haziran ayında yüzde 9,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Temmuz’da bu oran yüzde 8,5 ile hafif gevşeme sinyali verdi. Öğleden sonra açıklanacak Ağustos rakamlarında ise düşüşün devam etmesi öngörülüyor.

Piyasaların Enflasyon Beklentisi Ne Yönde?

Piyasaların Enflasyon Beklentisi Ne Yönde?
Kaynak: Trading Ecoonmics

Rusya ve Ukrayna arasında aylardır süren savaş gıda ve enerji maliyetlerini artırırken, dünyanın en büyük ekonomileri bile yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda kaldı.

Merkez Bankaları uyguladıkları para politikalarıyla enflasyonu dizginlemeye çalışıyor. ABD enflasyonu için genel olarak beklentiler yüzde 8,1’e gerilemesi yönünde. Nitekim tüketicilerin kısa ve orta vadeli beklentilerinde de düşüş olduğu görüldü.

New York Federal Rezerv, dün “Enflasyon ve Konut Beklentileri Daha da Düşüyor” başlıklı bir yazı yayımladı. 1300 hanehalkının yanıtları ile oluşturulan ankete göre kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi Ağustos’ta 0,5 puan azalarak yüzde 5,7’ye indi.

GCM Yatırım Banner

12 aylık dönemi kapsayan tahminleri içeren bu oran, Haziran’da yüzde 6,8 ile rekor düzeyde kaydedilmişti. 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi ise 0,4 puan azalarak yüzde 3,2’den yüzde 2,8’e geriledi.

FED’in Faiz Kararı Enflasyon Verisine Bağlı

FED’in Faiz Kararı Enflasyon Verisine BağlıFED Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz aylarda birçok kez faiz artışının açıklanacak verilere bağlı olduğunu söylemişti. Geçen ay katıldığı Jackson Hole sempozyumunda bu konuda çok keskin ifadeler kullandı.

Enflasyonda Temmuz ayında gerçekleşen düşüşün rehavet yaratmaması gerektiğini, kalıcı düşüş olana kadar şahin duruş sergileneceğini belirtti.

Enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşıncaya kadar faizleri artırmaya devam edeceklerini dile getiren Powell, ekonomide durgunluk olsa bile bunu yapmaktan kaçınmayacaklarını söyledi. Bunu takip eden günlerde de benzer açıklamalarını sürdürdü.

75 Baz Puanlık Faiz Artışı Beklentisi Artıyor

Powell’ın açıklamalarının ardından 21 Eylül toplantısı için 50 baz puan olan faiz artışı beklentisi çoğunlukla 75’e çıktı. Birçok piyasa yorumcusu ve FED yetkilisi de buna katılıyor.

FED Başkanı Christopher Waller, Cuma günü yaptığı açıklamada bir sonraki toplantıda önemli bir artışı desteklediğini söyledi.

“Enflasyonla agresif bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz.” diyen Waller’ın bu sözleri de 75 baz puanlık artış beklentisini yükseltti.

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester ise enflasyonun gelecek yıl yüzde 2 hedefine ulaşacağını düşünüyor. Henüz zirvenin görülmediğini söyleyen Mester, bunu düşürmek için FED’in durgunluğa neden olmadan yumuşak bir iniş gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın