Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Enflasyonu Temmuz’da Bir Önceki Aya Göre Azaldı

Küresel piyasalar tarafından beklenen ABD Temmuz ayı yıllık enflasyon verisi açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
ABD Enflasyonu Temmuz’da Bir Önceki Aya Göre Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde dünya genelinde artan enflasyon sonrası gözler açıklanacak olan verilere çevrilmişti. Piyasalar son günlerde, ABD’nin Temmuz ayı enflasyon oranlarının ne olacağını beklemeye başlamıştı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Rapora göre enflasyon Temmuz ayında yüzde 8,5 oranına geriledi. Beklentiler enflasyonun yüzde 8,7 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Çekirdek gösterge olan gıda ve enerji hariç tüketici fiyat endeksi ise Temmuz’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 artış gösterdi. Beklenti bu oranın yüzde 6,1 oranında geleceği yönündeydi.

Aylık çekirdek enflasyon ise yüzde 0,3 ile yüzde 0,5’lik beklentinin altında açıklandı. ABD’de enflasyon Haziran ayında yüzde 9,1’e çıkmış ve 41 yılın zirvesine ulaşılmıştı.

Raporda benzin endeksinin Temmuz ayında yüzde 7,7 düştüğü ve gıda ve barınma endekslerindeki artışların dengelendiğine yer verildi.

Enerji endeksi yüzde 4,6 düşerken, gıda endeksinde yüzde 1,1’lik artış kaydedildi. Geçtiğimiz aylar boyunca artan enflasyon, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin politikalarını beraberinde getirmişti.

Fed’in Agresif Adımları Sonrası Gerileme

Kurum son olarak geçtiğimiz ay 75 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirmiş ve son 28 yılın en agresif sıkılaştırma adımını atmıştı.

Fed Başkanı Jerome Powell son toplantıdaki açıklamasında, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğini ve gerekmesi halinde daha agresif adımlar atabileceklerini belirtmişti.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş, dünya genelinde enerji ve gıda fiyatlarında artış yaşanmasına neden oldu. Bu durum küresel boyutta artan enflasyon oranlarına katkıda bulundu.

Fed başta olmak üzere pek çok ülkenin merkez bankası faiz artırımı yolunu seçti. Avrupa Merkez Bankası, 11 yıl aranın ardından 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirerek, sıkılaştırmaya gideceğini ilan etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu