Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB’den Beklentilerin Üzerinde Faiz Artırımı: 11 Yıldan Sonra İlk

Avrupa Merkez Bankası, küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. Detaylar haberde...
ECB’den Beklentilerin Üzerinde Faiz Artırımı: 11 Yıldan Sonra İlk
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyon rakamları sonrası faiz artırımı kararını açıkladı.

Kurum beklentilerin üzerine çıkarak 50 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirdi. Beklentiler 25 baz puanlık faiz artırımı olacağı yönündeydi.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, fiyat istikrarı görevine olan güçlü bağlılığına uygun olarak, orta vadede enflasyonun yüzde 2 hedefine geri dönmesini sağlamak için ilave önemli adımlar atıldığı kaydedildi.

Politika faizi normalleştirme yolunda önceki toplantısında işaret edilenden daha büyük bir ilk adım atmanın uygun olduğuna karar verildiği belirtildi.

Alınan kararın orta vadede enflasyon hedefine ulaşılmasında destekleyici rol oynayacağı ifade edildi.

Faiz Kararları Toplantı Bazında Alınacak

Gelecek toplantılarda faiz oranlarının daha da normalleştirilmesinin uygun olacağı belirtilen açıklamada, negatif faiz oranlarından çıkışın, gelecek kararlarda toplantı bazında bir yaklaşıma izin verildiğine yer verildi.

Bir diğer deyişle ECB, sonraki faiz kararlarını düzenlenecek olan toplantılarda alacağını belirtti.

Politika normalleşmesi bağlamında, Yönetim Konseyi, fazla likidite varlıklarının ödenmesine yönelik seçeneklerin değerlendireceğinin sinyali verildi.

ECB’nin bu hamlesinin ardından, para piyasaları Eylül ayı toplantısı için 60 baz puanlık faiz artırımını fiyatlamaya başladı.

11 Yıldan Sonra İlk Faiz Kararı

Bankanın bu hamlesi 11 yılın ardından gerçekleşen ilk faiz artırımı oldu. ECB en son 13 Nisan 2011 tarihinde faizlerde 25 baz puanlık bir artış gerçekleştirmişti.

Son faiz artırımı, Euro Bölgesindeki enflasyonun Haziran ayı için yüzde 8.6’ya çıkmasının ardından gerçekleşti. Karar sonrası Euro/Dolar paritesinde de sert yükseliş meydana geldi.

Yazım anında EUR/USD 1.026 seviyesinden işlem görüyor. Amerikan dolar endeksinde ise düşüş meydana geldi ve 106.5 seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu