Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell Jackson Hole’da Konuştu: Eylül için Faiz Artırımı Açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell, küresel piyasaların günlerdir beklediği Jackson Hole etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Powell'ın gündeminde yüksek enflasyon vardı.
Powell Jackson Hole’da Konuştu: Eylül için Faiz Artırımı Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fed Başkanı Jerome Powell Jackson Hole Sempozyumu’nda açıklamalarda bulundu. Küresel piyasaların günlerdir beklediği etkinlikte konuşan Powell, Fed’in Eylül ayındaki faiz artırımının ne oranda olacağını verilerin belirleyeceğini söyledi. Bir noktada, para politikası duruşunun sıkılaştıkça, artışların hızını yavaşlatmanın uygun olacağını belirtti.

Powell, bir süre daha kısıtlayıcı bir politika götürmek zorunda olduklarını belirterek, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri çekmeyi amaçladıklarını belirtti. Fed’in fiyat istikrarını yeniden tesis etmek için araçlarını güçlü şekilde kullanması gerektiğini ifade etti.

Powell: Fiyat İstikrarı Zaman Alacak

ABD’deki yüksek enflasyonun, güçlü talep ve arzda yaşanan sorunların bir sonucu olduğunu belirten Powell, fiyat artışlarının yaygın hale geldiğini ve bunun istihdamı etkilediğini söyledi. Fed olarak işlerinin bittiğine emin olana kadar yaptıkları en iyi şeyi yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Powell fiyat istikrarını yeniden sağlamanın zaman alacağını, enflasyonu düşürmek için beklentilerin altında bir büyüme dönemi olabileceğini belirtti.

İşgücü piyasası koşullarında yumuşama beklentileri olduğuna değinen Fed Başkanı, “Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak işgücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halklarına ve işletmelere de biraz acı getirecektir.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Bunların enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri olduğunu ancak fiyat istikrarının yeniden sağlanamamasının çok daha büyük bir acı anlamına geldiğini ifade etti.

‘Enflasyon Hedefin Üzerinde’

Enflasyon yüzde 2’nin oldukça üzerinde seyrettiğini ve ekonomide yayılmaya devam ettiğini belirten Powell, Temmuz ayındaki düşüş memnuniyetle karşılansa da, tek bir aylık iyileşmenin emin olmak için yeterli olmadığını vurguladı.

ABD’de Temmuz ayı enflasyonu beklentilerin altında gelerek yüzde 8,5 olarak açıklandı. Bir önceki ay ise yüzde 9,1’lik seviye görülmüş ve son 41 yılın zirvesine ulaşıldı. Federal Rezerv enflasyonla mücadele kapsamında, Mart ayından itibaren faizleri artırma kararı adı.

Kurum Mart ayında 25 baz puan, Mayıs’ta 50 baz puan, Haziran ve  Temmuz’da ise 75 baz puanlık agresif faiz artırımları gerçekleştirdi. Fed’in şahin politikası borsalarda ve hisse senetlerinde büyük kayıplar yaşanmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın