Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Üyesi Mester Enflasyon ve Faiz Tahminlerini Paylaştı

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, 2023 yılına dair ekonomik görünüm tahminlerine yer verdi. Mester şahin açıklamalarını sürdürdü. Detaylar şöyle...
Fed Üyesi Mester Enflasyon ve Faiz Tahminlerini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonu merkez bankasının hedefine geri getirmek için daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğunu söyledi. Mester gelecek yılın başlarında federal fon oranının yüzde 4’ün biraz üzerinde olacağı vizyonunu yineledi.

Fed üyesi, enflasyonu sürekli aşağı yönlü bir yörüngede yüzde 2’ye çekmek için politikayı kısıtlayıcı bir duruşa taşımaları gerektiğini belirtti. Buna karşılık, tüketici fiyatlarının 2022 için yüzde 5-6’ya düşmesini beklediğini belirten Mester, önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 2 hedefine ulaşılabileceğini ifade etti.

Mester: Enflasyonda Zirve Görülmedi

Mester, enflasyonun muhtemelen henüz zirveye ulaşmadığını söyledi. Bu oranı yavaşlatmak için Fed’in durgunluğa neden olmadan yumuşak bir iniş gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti. Faiz indirimlerinin muhtemelen 2023’te gerçekleşmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Mester, herhangi bir Fed toplantısında faiz artırımlarının, önümüzdeki hafta açıklanacak Ağustos ayı enflasyon verilerine bağlı olacağını söyledi.

ABD ekonomisi ile ilgili görüşlerini paylaşan Mester, şu anda bir durgunluk içinde olduğunu düşünmüyor. Yüksek iş olanakları ve düşük işsizliğin ardından iş gücü piyasasının güçlü olduğunu savunuyor.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki iki yıl için resesyon risklerinin arttığına dikkat çeken Mester, “Finansal koşullar küresel olarak sıkılaşıyor, birçok ülkede enflasyon çok yüksek. Küresel büyüme yavaşlıyor ve Ukrayna’daki yıkıcı savaş kayda değer bir belirsizlik yaratıyor. Özellikle Avrupa’da büyüme görünümüne yönelik aşağı yönlü riskler var” ifadelerini kullandı.

ABD’de enflasyon Haziran ayında, yıllık bazda yüzde 9,1’e çıkarak 41 yılın zirvesine ulaşmıştı. Temmuz ayında ise beklentilerin altına düşen enflasyon yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı. Tüketici fiyatlarındaki tırmanış, Fed’in geçtiğimiz aylardaki agresif faiz artırımlarını beraberinde getirdi.

Fed geçtiğimiz dönemde dört kez faiz artırımı gerçekleştirdi. Bunlardan birisi 25, birisi 50 ve diğer ikisi 75 baz puanlık faiz artırımları oldu. Böylece federal fon oranı yüzde 2,5 seviyesine çekildi. Gözler Eylül ayı içerisinde yapılacak Fed toplantısına çevrildi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole etkinliğinde yaptığı konuşmasında, açıklanacak verilerin, Eylül ayı faiz kararında önemli rol oynayacağını söylemişti. Tahminler 50 ya da 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın