Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Üyesi Mester Faizlerin 2023’e Kadar Artırılmasını Savunuyor

Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester, gösterge faiz oranlarının gelecek yıla kadar yüzde 4 seviyesine çıkması gerektiğini savundu. Ayrıntılar haberde...
Fed Üyesi Mester Faizlerin 2023’e Kadar Artırılmasını Savunuyor
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yükselen enflasyon karşısında şahin politikaları tartışılmaya devam ederken, Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta’dan gelecekte atılabilecek adımlara dair açıklamalar geldi.

Mester, merkez bankasının enflasyonla mücadele kapsamında faiz oranlarını önemli oranda yükseltmesini beklediğini söyledi. Mester, önümüzdeki aylarda gösterge oranlarının yüzde 4′ün üzerine çıkmasını beklediğini ifade etti. Bu, Fed’in halihazırdaki fon oranı yüzde 2.25-2.5’lik oranın epey üzerinde bir seviye olmakta.

Mester: Gösterge Oran Yüzde 4’ü Aşmalı

Federal fon oranının gelecek yılın başlarında yüzde 4′ün biraz üzerine çıkarılması gerektiğini savunan Mester, bu seviyede bir süre kalınması gerektiğini söyledi. Fed’in gelecek yıl federal fon oranı hedefini düşürmesini beklemediğini sözlerine ekledi.

Mester federal fon oranı ile enflasyon arasındaki farkın pozitif bölgeye taşınması gerekeceğine dikkat çekti. Fed bu yıl faiz oranlarını toplamda 2,25 puan olmak üzere dört kez artırdı. Piyasalar, Eylül toplantısında art arda üçüncü kez 75 baz puanlık artışı fiyatlıyor ve faiz indirimlerinin 2023 sonbaharında başlamasını bekliyor.

‘Mevcut Oranlar Olması Gerekenin Çok Altında’

Mester, işsizlik yükselirken ve finansal piyasalar oynak kalırken, oran artışlarının yüzde 2′nin çok altında olduğunu ve bu nedenle ekonomik büyümede yavaşlama tahmin ettiğini söyledi. Enflasyonun bu yıl yüzde 5-6 aralığına düşmesini ve sonraki yıllarda Fed’in yüzde 2 olan hedefine yaklaşmasını beklediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon canavarına karşı erken zafer ilan etmenin hata olacağını vurgulayan Mester, “Bunu yapmak, bizi 1970′lerin hane halkları ve işletmeler için çok maliyetli olan dur-kalk para politikası dünyasına geri götürür” ifadelerini kullandı.

Mester’in açıklamaları, geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Jackson Hole etkinliğindeki şahin söylemlerinin ardından geldi. Powell, Eylül’deki faiz kararı için açıklanacak verilere göre hareket edeceklerini ve enflasyonu düşürmek için gerekli tüm adımları atacaklarının sinyalini vermişti.

Mester benzer açıklamaları Temmuz ayında da yapmıştı ve agresif faiz artırımlarının sürmesi gerektiğini söylemişti. Fed’in bunu hızlı bir şekilde yapması gerektiğini vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.