Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Mester Temmuz’da Agresif Faiz Artırımlarının Sürmesinden Yana

Fed’in Haziran’da tarihi faiz artırımının ardından, Temmuz’da da bu politikasının sürmesi gerektiği söylendi. Detaylar şöyle...
FED/Mester Temmuz’da Agresif Faiz Artırımlarının Sürmesinden Yana
HABER GİRİŞ

ABD’de enflasyonun tarihi seviyelerde gelmesi Fed yetkililerinin faiz politikasında daha agresif beklentiler içerisine girmesine neden oldu.

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, ABD merkez bankasının Temmuz ayındaki faiz artırım stratejisine dair konuştu. Mester ekonomik koşulların aynı kalması halinde, faiz oranlarında 75 baz puanlık bir artışı savunacağını söyledi.

Fed’in sıkılaşmaya giderek yükselen enflasyonu dizginlemek için agresif davranmaya çalışırken, daha hızlı faiz oranlarındaki artışlarının ekonomik bir durgunluk olasılığını artıracağı riskini kabul ediyor.  Buna rağmen son dönemde enflasyonu dizginlemek adına en etkili silah olarak faiz artırımları tercih ediliyor.

Kurum geçtiğimiz günlerde Haziran ayı faiz kararını açıklamıştı. ABD’de enflasyonun son 40 yılın zirvesinde dolaşması ile beraber 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapıldı. Bu 1994’ten bu yana en güçlü faiz artırımı olarak kayıtlara geçti.

Temmuz’da Faiz Artırımı Ne Olacak?

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy kullanan bir üyesi olan Mester, Temmuz ayındaki toplantının büyük olasılıkla FOMC politika yapıcıları arasında 50 baz puan mı yoksa 75 baz puan mı seçileceği konusunda bir tartışma içereceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Mester, şartların bugün ile aynı olması halinde o toplantıda 75 baz puanlık faiz artışını savunacağını söylerken, 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimalini göz ardı etmedi.

Fed yetkilisi tercih edilen para politikası sıkılaştırma yolunu belirlemek için toplantıdan önceki haftalarda arz ve talep koşullarının bir değerlendirmesini yapacağını söyledi.

Mester: FED Hızlı Davranmalı

Faiz oranlarının yüzde 3-3,5 aralığına çıkarılması gerektiğini belirten Mester, bunun hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini ve enflasyonu dizginlemek için gerekli olduğunu ifade etti.

Mester, Mayıs ayında yüzde 8,6′ya ulaşan rekor enflasyonun, ekonomiye olan güveni olumsuz etkilediğini belirtti. Faiz oranlarını daha normal bir seviyeye getirme sürecinin içinde olduklarını belirten Mester, biraz daha artırım yapılması gerektiğini söyledi.

Ekonominin iyiye gittiğinin altını çizen Fed yetkilisi, “Bizim için birinci iş, enflasyon oranlarını kontrol altına almak. Bu tüketicilerin ekonominin nereye gittiği hakkında nasıl hissettiklerini gösteriyor.” diye konuştu.

Mester agresif faiz artırımını savunmasına rağmen, sıkılaştırma politikasının bir resesyon riski doğurduğunu kabul etti. İşsizlik tahmininde de bulunan Mester, önümüzdeki iki yıl içerisinde yüzde 4’ün üzerine çıkacağını ifade etti.

Geçiş sürecinin bazı açılardan acı verici olacağını kaydeden Fed yetkilisi, enflasyon rakamlarını aşağı çekmek için bunun yapılması gerektiğini vurguladı.

Mester’in sözleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamaları ile uyumlu görünüyor. Powell geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, enflasyonu hafife aldıklarını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın