Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Haziran Ayı Faiz Kararını Açıkladı: 28 Yılın En Yükseği

Amerika Merkez Bankası (FED) piyasaların beklediği Haziran ayı faiz kararını açıkladı. Detaylar şöyle...
FED Haziran Ayı Faiz Kararını Açıkladı: 28 Yılın En Yükseği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), tarafından Haziran ayı faiz kararı açıklandı. Küresel piyasaların beklediği faiz oranı 75 baz puan olarak gerçekleşti ve federal fon oranını yüzde 1,75 seviyesine çekti. Böylece 1994’ten bu yana ilk kez 75 baz puanlık bir faiz artırımı yapıldı.

Karar 10-1 olarak oy çokluğu ile alındı. Piyasalar gelen yüksek enflasyon rakamlarının ardından 75 baz puanlık faiz artırımını fiyatlıyordu. Ancak ekonomistler 50 baz puanlık artırım beklentisinde bir değişiklik yapmamıştı.

FED’in 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 1,7 olurken, 2023 yılı için yüzde 1,7, 2024 yılı için yüzde 1,9 olarak açıklandı. Bir önceki raporda bu yıl için yüzde 2,8, 2023 için yüzde 2,2 ve 2024 yılı için yüzde 2,0 büyüme tahmin edilmişti.

75 baz puan artış bekleyen kurumlar arasında ise Goldman Sachs, Barclays, JPMorgan, HSBC, Deutsche Bank da yer aldı.  FED geçtiğimiz Mayıs ayında 50 baz puanlık artış yaparak politika faizini yüzde 0,75-1,00 seviyesine çekmişti.

Mart ayında ise 25 baz puan işle 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımı gerçekleşmişti. FED’in faiz politikasında 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ABD enflasyon rakamları başrol oynadı. Geçtiğimiz hafta Mayıs ayı enflasyonu açıklandı ve yüzde 8,6 ile 40 yılın en yüksek seviyesi tazelendi. Beklentiler ise yüzde 8,3 geleceği yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Hedefinde Değişiklik Yok

FED tarafından açıklanan karar metninde, yüzde 2’lik enflasyon hedefine dönme konusunda taahhüdün sürdüğü belirtildi. Yetkililer 2022 yılı sonu için enflasyonun yüzde 5.7 seviyesinde olacağını tahmin ediyor. Bu yıl yapılacak her toplantıda faiz artırımlarının 50 baz puan seviyesinde olması planlanıyor.

Genel ekonomik aktivitenin ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanma işaretleri gösterdiğine yer verilen açıklamada, iş kazanımlarının son aylarda güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı vurgulandı.

Açıklamada enflasyonun, pandemi, yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ettiği kaydedildi.

Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalinin insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu belirtilirken, istila ve buna bağlı olayların enflasyon ve küresel ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturduğu vurgulandı.

Ek olarak, Çin’deki COVID ile ilgili karantinaların tedarik zincirini daha da kötüleştirebileceği ve kurulun enflasyon risklerine karşı dikkatli olduğu belirtildi. FED, hedeflerine ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağını açıkladı.

Halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelere ilişkin okumalar da dahil olmak üzere çok çeşitli bilgilerin dikkate alınacağı bildirildi.

Faiz Kararı Sonrası Powell’dan Açıklamalar

Faiz Kararı Sonrası Powell'dan Açıklamalar

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrası kameralar karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu. Powell fiyat istikrarını yeniden sağlamak birçok araçlarının mevcut olduğunu söyledi.

Enflasyonu düşürmeye kararlı olduklarını belirten Powell, faiz artırımlarında hızlı hareket ettiklerini ifade etti. Powell, işgücüne yardım etmek için enflasyonu düşürmenin şart olduğunu belirtti.

Faiz artırımlarına devam etmenin uygun olduğunu düşündüklerini vurgulayan Powell, bilançoyu ciddi şekilde azaltma sürecinde olduklarını ifade etti. Sözlerini, “75 baz puanlık artışların sıkça gelmesini beklemeyin.” ifadeleri ile sürdüren Powell, bir sonraki toplantıda 75 veya 50 baz puanlık faiz artırımının olası gözüktüğünü söyledi.

Powell faizleri normal seviyelere doğru çıkardıklarını belirterek, “Biraz daha önden yüklemeli yapalım diye düşünerek 75 baz puanlık faiz artışı yaptık. Bunun bizi Temmuz sonunda daha normal seviyelere getireceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.