Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonu Mayıs’ta da Rekor Seviyede Kalmayı Sürdürdü

ABD’nin beklenen enflasyon rakamları açıklandı. Rakamlar Nisan ayındaki hafif düşüşün ardından, Mayıs’ta yeniden yükselerek rekor seviyelerde kalmayı sürdürdü.
ABD Enflasyonu Mayıs’ta da Rekor Seviyede Kalmayı Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların yakından takip ettiği ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri açıklandı. ABD’de enflasyon bir aylık sınırlı düşüşün ardından yeniden yükseldi. Ülkenin merkez bankası fiyatları düşürmek için sert para politikası tedbirleri uygulasa da enflasyonda yüzde 2 hedefinden giderek uzaklaşılıyor.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) tarafından açıklanan rakamlara göre ABD’de enflasyon Mayıs’ta yüzde 8,6’ya yükselerek, 1981 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Piyasanın beklentisi Mayıs’ta yatay kalması olurken, Nisan’da yüzde 8,5’ten yüzde 8,3’e gerilemişti. Bir önceki aya göre ise yüzde 1 artışla, yüzde 0,7 olan beklentinin üzerine çıktı.

Enflasyona en büyük katkıyı gıda, barınma ve benzin fiyatları sağladı. Enerji endeksi Nisan ayındaki gerilemenin ardından Mayıs’ta yüzde 3,9 arttı. Ana bileşenlerin çoğunda fiyat endeksleri yükselirken, benzin yüzde 4,1, gıda yüzde 1,2 arttı.

Gıda ve enerji hariç tüm kalemler endeksi Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında yükseldi. Gıda grubunda fiyatlar yıllık bazda yüzde 10,1, enerjide yüzde 34,6, benzinde yüzde 48,7 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun rekor seviyelerde kalmaya devam etmesi, FED’in faiz artışlarını daha sert bir şekilde yapacağına dair beklentilere zemin hazırlandı. FED Başkanı Jerome Powell, birçok açıklamasında enflasyonda hedefe ulaşıncaya kadar faiz artışının arkasının geleceğini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda yorumunu paylaşan FED yöneticisi Christopher Waller de enflasyonda yüzde 2 hedefine yaklaşıldığını görene kadar 50 baz puanlık faiz artışı beklentisini sürdürdüğünü söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.