Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Enflasyonu Açıkladı! Nisan Düşüşü Beklentileri Karşılamadı

Tüm dünyanın beklediği günün kritik verisi açıklandı. Mart’ta 40 yılın rekorunu kıran ABD enflasyonu, Nisan’da beklentileri karşılamadı. İşte FED rotası için önemli raporun detayları;
ABD Enflasyonu Açıkladı! Nisan Düşüşü Beklentileri Karşılamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tırmanan enflasyon, fiyatları dizginlemeye çalışan merkez bankalarının politikaları ve savaşın artırdığı belirsizlikle önemi artan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu açıklandı.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) tarafından yayımlanan rapora göre yıllık enflasyon Nisan’da yüzde 8,3’e geriledi. Beklenti Mart ayında yüzde 8,5’e yükselerek yeni rekor kıran enflasyonun yüzde 8,1’e gerilemesi yönündeydi.

Yine de bu yıllık enflasyonda yedi aydaki ilk yavaşlamayı işaretledi.
ABD Enflasyon Nisan
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyon önceki aya göre de beklentileri aştı. Tahminler Mart’taki yüzde 1,2 artışın ardından yüzde 0,2’ye düşüş yönündeyken yüzde 0,3’e indi.

Bu ay ikinci kez faiz artırımı yapan FED’in (ABD Merkez Bankası) sıkılaşma politikasına dair ipuçları için izlenen rapor, şahin beklentileri güçlendirecek nitelikte geldi.

Diğer taraftan yıllık bazda yüzde 8,3’lük artışı yönlendiren yine enerji fiyatları oldu. Enerji fiyatları yüzde 30,3 artışla Mart’taki yüzde 32’nin altında kalsa da gıda fiyatları Nisan 1981’den bu yana en büyük artışla yüzde 9,4 arttı. Barınak fiyatları yüzde 5,1 artışa yükselirken yeni araçlar da yüzde 13,2 ile hızlandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Sonuç olarak Nisan’daki yavaşlamaya rağmen enflasyonun yakın zamanda pandemi öncesi seviyelere inmesine pek olası bakılmıyor.

Bu arada ABD Başkanı Biden, dün yaptığı açıklamada enflasyon sorununu çok ciddiye aldığını belirterek, ana kaynağının Ukrayna savaşı ve salgının etkileri olduğunu yineledi. Enflasyonu çok ciddiye aldığını, bunun kendi iç politikasının önceliği olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.