Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonunda Rekor! Aralık 1981 Sonrası Zirvede

Tüm dünyanın beklediği kritik ABD enflasyon verisi yayımlandı. Rakam, hem endişeleri hem daha sıkı FED tahminlerini artırdı. İşte detaylar;
ABD Enflasyonunda Rekor! Aralık 1981 Sonrası Zirvede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların odağında olan rapora göre ABD’de enflasyon Mart ayında yüzde 8,5’e yükseldi. Böylelikle ABD’de enflasyon Aralık 1981’den bu yana en yükseğe çıktı.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) tarafından yayımlanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu, yıllık enflasyonun beklentiyi hafifçe aştığını gösterdi. ABD’de yıllık enflasyon oranı 2022 yılının Şubat ayında yüzde 7,9’a yükselerek 1982 Ocak’ından bu yana en yüksek seviyeyi işaretlemişti.

ABD’de Enflasyon Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Beklentileri Aştı

ABD'de Enflasyon Hem Aylık Hem Yıllık Bazda Beklentileri Aştı 
KAYNAK: BEA

Dow Jones enflasyonun Mart’ta aylık yüzde 1,1 ve yıllık yüzde 8,4 oranında artmasını bekliyordu. Yıllık bazda yüzde 8,5artış gibi aylık bazda da yüzde 1,2 artış oldu ve tahminden yüksek geldi. Buna karşılık çekirdek oranlar beklentilerin altında kaldı.

Çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 6,5, aylık bazda yüzde 0,3 artış kaydetti. Yıllık bazda artış, 1982 Ağustos’undan bu yana görülen en yüksek seviye oldu. Tahmin yıllık yüzde 6,6 artışa, aylık yüzde 0,5 artışa işaret ediyordu.

Enflasyon Artışı Enerji Fiyatlarıyla Yönlendirildi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından enerji fiyatları yüzde 32 artarken bu yani benzin (yüzde 48) ve akaryakıt (yüzde 70,1) arttı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca gıda fiyatları Mayıs 1981’den bu yana en yüksek hızını kaydederek yüzde 8,8 arttı. Enflasyon barınak) ve yeni araçlar için de hızlanırken kullanılmış arabalar ve kamyonlarda azaldı.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki de dünkü konuşmasında Şubat’ta 40 yılın yükseğine çıkan enflasyonun suçlusu olarak Rusya’nın Ukrayna işgali kaynaklı artan petrol fiyatlarını gösterdi. Putin kaynaklı fiyat artışı nedeniyle Mart ayı TÜFE manşet enflasyonunun olağanüstü yükselmesini beklediklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın