Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonunda Yeni Rekor! 40 Yılın Zirvesi Tazelendi

Piyasaların beklediği günün kritik verisi açıklandı. ABD enflasyonu Şubat'ta kaç oldu? Yeni zirve kaydedilirken savaş endişeleri gündemde;
ABD Enflasyonunda Yeni Rekor! 40 Yılın Zirvesi Tazelendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (U.S. Bureau of Labor Statistics) 2022 yılının ikinci tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. ABD’de yıllık enflasyon oranı 2022 yılının Şubat ayında yüzde 7,9’a yükseldi. Bu 1982 Ocak’ından bu yana en yüksek seviye olurken 40 yılın rekoru tazelendi.

Enerji endeksi yüzde 25,6 arttı ve gıda endeksi yüzde 7,9 arttı, Bu, Temmuz 1981’de sona eren dönemden bu yana 12 aylık en büyük artışı işaretledi. Yüzde 7,9’luk enflasyonda en büyük katkı yine enerjiden geldi. Enflasyon bileşeni Ocak’taki yüzde 27’ye kıyasla yüzde 25,6 arttı.

Benzin fiyatlarındaki yüzde 38 artış enerji bileşeninde öne çıktı.
ABD Enflasyon Şubat
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Aylık bazda, TÜFE yüzde 0,8 arttı. Değişken enerji ve gıda hariç çekirdek enflasyon önceki aya göre yüzde 0,5 arttı.

Çekirdek enflasyon yıllık bazda beklentilere paralel şekilde 40 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6,4’e ulaştı.

Ancak Ukrayna’daki savaşın en büyük etkileri ve buna bağlı olarak enerji maliyetlerindeki artış henüz fiyatlara yansımadı. ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatını yasaklaması ile bunun daha da kötüleşmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun Mart ayında zirve yaptığı öngörülüyordu. Ancak Avrupa’daki son gelişmeler devam eden arz kısıtlamaları, güçlü talep ve işgücü kıtlığı ile birleştiğinde enflasyonun daha uzun süre yüksek kalması bekleniyor.

Yıllık Enflasyon Ocak’ta Yüzde 7,5 Olmuştu

Yıllık Enflasyon Ocak’ta Yüzde 7,5 Olmuştu
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Enerji ABD enflasyonuna en büyük katkıda bulunan kalem olarak kalmıştı. Değişken enerji ve gıda kategorileri hariç tutulduğunda çekirdek enflasyon önceki yıla göre yüzde 6 artarak 1982 Ağustos’undan bu yana en büyük artışı kaydetmişti.

Aylık bazda enflasyon yüzde 0,5 beklentisini aşarak yüzde 0,6 oldu. Böylece, son 10 ayda yedinci kez en az yüzde 0,5 oranında artmış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.