Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonunun Hızlı Yükselişi Sürdürmesi Bekleniyor

ABD'de merakla beklenen tüketici fiyat endeksi verileri bugün yayımlanacak. Beklentiler 40 yıldan uzun sürenin en hızlı yükselişine işaret ediyor.
ABD Enflasyonunun Hızlı Yükselişi Sürdürmesi Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de bugün TSİ 15:30’da Mart ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) açıklanacak. Beklentilere bakıldığı zaman hızlı yükselişin devam edeceği tahmin ediliyor. Şubat 2022’de enflasyon yıllık yüzde 7,9 artışla 40 yılın zirvesini görmüştü.

Dow Jones’a göre; Mart enflasyonu aylık yüzde 1,1 ve yıllık yüzde 8,4 oranında artacak. Bu seviyelerde artışın gerçekleşmesiyle birlikte Aralık 1981’den bu yana görülen en hızlı artış kaydedilmiş olunacak. Dow Jones çekirdek enflasyon verilerinin ise bir önceki yıla göre yüzde 6,4’ten yüzde 6,6’ya çıkmasını tahmin ediyor.

Enflasyonun, artan gıda maliyetleri, yükselen kiralar ve kaçak elektrik fiyatları nedeniyle hızlı yükselmesi tahmin ediliyor. Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi, enflasyondaki durumu kusursuz bir fırtına olarak tanımladı.

Zandi, “Rus işgali, yükselen petrol fiyatları, Çin’in karantinaya alınması, tedarik zincirlerinde daha fazla aksama, hızlanan ücret artışı, doldurulamayan pozisyonlar. Acı verici derecede yüksek enflasyona yok açan bir tür karmaşa. İki büyük küresel arz şokuyla mücadele ediyoruz. Daha yüksek enflasyon yaşamadığımızı hayal etmek zor olurdu,” dedi.

Zandi manşet enflasyonun yıl sonunda yüzde 4,9’a düşeceğini öngörüyor. Birçok ekonomist ise TÜFE’nin Nisan ve Mayıs aylarında yeni zirveleri test edeceğini tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Petrol Fiyatları Nedeniyle Zirve Olacak Gibi Görünüyor

ABD Enflasyonu Şubat 2022 Aylık Artış
Kaynak: BLS.gov

Grant Thornton Baş Ekonomisti Diane Swonk, petrol fiyatları nedeniyle enflasyonun zirveyi görmesini bekliyor. Petrol fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra hızla yükselişe geçerken, ABD tipi ham petrol 130 doların üstünü görmüştü.

Swonk, “FED için sorun, enflasyonun mallardan hizmetlere doğru genişlemesi ve ayrıca kullanılmış araba fiyatlarının yeniden artması olabilir. Tedarik zinciri sorunları ortadan kalkmıyor. Daha da kötüye gidiyorlar,” dedi.

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) son 40 yılın en sıcak enflasyonunu dizginlemek için agresif bir şekilde para politikasını sıkılaştırması bekleniyor. Piyasalar Mayıs ayında yarım puanlık bir artış beklerken, ekonomistler enflasyon raporunun Haziran ayında da yarım puanlık bir artış getirebileceğini söylüyor.

TÜFE’de Enerji Fiyatları yüzde 18 Artabilir

ABD Enflasyonu Şubat 2022 Yıllık Artış
Kaynak: BLS.gov

Jefferies Para Piyasası Ekonomisti Tom Simons, FED’in 3 Mayıs’taki toplantısında 50 baz puanlık artış yapmasını bekliyor. TÜFE’nin bunu etkilemeyeceğini düşünen Simons, beklenenin çok fazla üzerinde bir enflasyon artışı görülmesi durumunda 75 baz puanlık bir artırım olabileceğini düşünüyor.

Simons, TÜFE’de enerji fiyatlarının Mart ayında yüzde 18 artmasını bekliyor ve ” Mart ayının ilk yarısı, özellikle Rus işgali sonrası keskindi. Gıda fiyatları benzer bir hikaye ama neredeyse aynı ölçüde değil. Konut yine oldukça önemli bir faktör olacak,” ifadelerini kullanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.