Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Saray: Enflasyonun Olağanüstü Yükselmesini Bekliyoruz

Salı günü açıklanacak ABD enflasyonu öncesinde değerlendirme yapan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, tahminlerini paylaştı.
Beyaz Saray: Enflasyonun Olağanüstü Yükselmesini Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mevcut durumda zaten küresel olarak çok yüksek seviyelerde olan enflasyon, Ukrayna savaşının etkisiyle daha da arttı. Uzmanlar özellikle enerji fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerinde yukarı yönde baskı yarattığını belirtiyor.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, bugün yaptığı konuşmada enflasyon meselesine değindi. Psaki’nin açıklaması Salı günü açıklanacak Mart ayı tüketici fiyat endeksi verilerinin öncesinde geldi.

ABD’de enflasyon Şubat ayında yüzde 7,9 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Psaki, bunun Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı sebepsiz işgal nedeniyle artan petrol fiyatlarından kaynaklandığını söyledi.

Yarın açıklanacak Mart enflasyonu için ise “Putin’in fiyat artışı nedeniyle Mart ayı TÜFE manşet enflasyonunun olağanüstü yükselmesini bekliyoruz. Enerji ve gıda piyasalarındaki küresel bozulmaları yansıtan çekirdek ve manşet enflasyon arasında büyük bir fark bekliyoruz.” yorumunu yaptı.

Savaş öncesine göre gaz fiyatlarındaki yüzde 25’lik artışın da enflasyona yansıyacağını ifade etti. Beyaz Saray, Mart ayında meydana gelen benzin fiyatlarındaki anormal artış nedeniyle manşet ve çekirdek TÜFE okumaları arasında normalden daha fazla bir makas olacağını öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Şubat ayında benzin fiyatlarındaki yüze 38’lik artış, ABD’de enerji enflasyonunun yıllık bazda yüzde 25,6 oranında artmasına yol açtı. Gıda grubunda yüzde 7,9’a çıktı. Yarın açıklanacak verilerde ise enflasyonun yüzde 8,4’e ulaşması öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.