Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Başkanı: Enflasyon Benim İç Politika Önceliğim

ABD Başkanı Biden, enflasyon sorununu çok ciddiye aldığını belirterek, ana kaynağının Ukrayna savaşı ve salgının etkileri olduğunu yineledi.
ABD Başkanı: Enflasyon Benim İç Politika Önceliğim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, son ayların en önemli konularından biri olan enflasyon meselesi hakkında konuştu. Enflasyonu çok ciddiye aldığını, bunun kendi iç politikasının önceliği olduğunu ifade etti.

Daha önceki açıklamalarında olduğu gibi enflasyonun sebeplerinin yine Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş ve Covid-19 salgını olduğunu söyledi. Bu iki unsurun enflasyona büyük katkı sağladığını belirterek, küresel olmasına dikkat çekti.

Bu nedenle de dünyanın her yerinde tarihi yüksek seviyelerde enflasyon yaşandığını dile getirdi. ABD’nin enflasyonun üstesinden gelmek için güçlü bir konumda bulunduğunu söyleyen Başkan, Merkez Bankası’nın da şu anda en büyük ekonomik sorununun enflasyon olduğunu bildiklerini ve ona göre davrandıklarını aktardı.

FED’in bu konuda işini yapacağından emin olduğunu sözlerine ekledi. Ardından enflasyonu yükselten önemli kalemlerden olan enerji fiyatlarına değindi.

Yüksek enerji fiyatlarının enflasyona katkıda bulunduğunu belirten Biden, petrol ve gaz üretiminin rekor seviyelere yaklaştığını, petrolün varil fiyatını bu hafta yatay seyrettiğini fakat benzinde artışın sürdüğünü dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonla mücadele için ABD’nin eski Başkanı Donald Trump döneminde Çin’e yönelik uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılıp kaldırılmayacağının sorusuna ise konunun görüşüldüğünü ancak henüz net bir karar vermediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.