Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Waller 50 Baz Puanlık Faiz Artırımlarının Devamını Bekliyor

Fed üyesi Waller önümüzdeki aylarda 50 baz puanlık faiz artırımlarını desteklediğini söyledi. Ayrıntılar haberde...
FED/Waller 50 Baz Puanlık Faiz Artırımlarının Devamını Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal Rezerv yöneticisi Christopher Waller, enflasyonu kontrol altına alma çabalarının bir parçası olarak yılın geri kalanında faiz artışlarının devam edeceğini düşündüğünü söyledi. Waller büyüme için ne destekleyici ne de kısıtlayıcı olarak görülen “nötr” seviyeyi aşan zamları destekleyeceğini belirtti.

Fed yetkililerinin Mart ayında sağladığı tahminler yüzde 2,5 nötr seviyeye işaret ediyor. Bu tahminler, Waller’ın oranların en az 2 puan daha artış beklentisi içinde olduğunu gösteriyor.

Waller konuşmasında, “Uzun bir süre içinde, para politikasının talebi nasıl etkilediği ve arz kısıtlamalarının nasıl geliştiği hakkında daha fazla şey öğreneceğiz. Veriler enflasyonun yüksek olduğunu gösteriyorsa, daha fazlası yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Waller’ın Açıklamaları Tutanaklar ile Örtüşüyor

Açıklamalar geçtiğimiz günlerde paylaşılan FED Mayıs ayı toplantı tutanaklarını destekliyor. Tutanaklarda 50 baz puanlık faiz artırımının gerekliliği vurgusu öne çıkmıştı.

Piyasalar şu anda FED’in gösterge borçlanma oranlarını nötr faiz oranıyla paralel olarak yüzde 2,5-2,75 aralığına yükseltmesini bekliyor. Ancak, enflasyon yükselmeye devam ederse, FED daha da ileri gidebilir. Mevcut faiz oranı yüzde 0,75 ile 1 arasında ayarlanmıştır.

GCM Yatırım Banner

50 Baz Puanlık Artış Beklentisi

Waller enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığını görene kadar 50 baz puanlık artışı beklentisini sürdürdüğünü belirtiyor.

FED yetkilisi bu yılın sonuna kadar, ürün ve işgücü talebini azaltmak, arz ile daha uyumlu hale getirmek ve böylece enflasyonun dizginlenmesine yardımcı olmak için politika faizinin nötrün üzerinde bir seviyede olmasını desteklediğini söyledi.

Waller, FED’in ciddi bir ekonomik gerilemeye neden olmadan oranları artırabileceğini ve talebi azaltabileceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

FED yüksek enflasyon rakamları nedeniyle 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımları uygulamaya başladı. Kurum Mart ayında 25 baz puan, Mayıs ayında ise 50 baz puanlık faiz artırımları gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.