Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Tutanaklarında 50 Baz Puan Faiz Artırımı Vurgusu Yapıldı

FED tarafından 3-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenen toplantıya dair tutanaklar paylaşıldı. Toplantıda faiz artırımlarının devamının gerekliliği belirtildi.
FED Tutanaklarında 50 Baz Puan Faiz Artırımı Vurgusu Yapıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından 3-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenen toplantıya dair tutanakları yayınladı. Toplantıya katılım sağlayan üyeler, Haziran ve Temmuz aylarında da 50 baz puanlık faiz artışı yapılması gerektiğini vurguladı.

Katılımcılar para politikasını hızlı bir şekilde daha nötr bir duruma gelmesi gerektiğini vurguladı. Tutanaklarda Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve Çin’deki koronavirüs vakalarının yüksek riskler içerdiğine yer verildi.

Katılımcılar ABD ekonomisindeki güçlü görüntünün sürdüğünü belirtti. Üyeler sıkılaştırmasının sürmesi ile beraber yılın geri kalanında normalleşme sürecine geçilebileceğine inanıyor.

Yüksek Enflasyon Vurgusu

Enflasyonun olması gerekenden çok daha yüksek olduğu belirtilirken, üyeler kısıtlayıcı para politikasının sürmesi gerektiğini belirtiyor. Yılın 2. çeyreğinde ise ABD ekonomisinde hızlı büyüme beklentisi olduğu ifade edildi.

Katılımcılar enflasyon risklerine karşı dikkatli olduklarını belirtirken, bu risklerin yukarı yönlü olduğuna dair fikir birliğine vardılar.

FED yetkilileri para politikasını doğal faiz seviyelerine hızla taşıması gerektiğini düşünüyor ve bilançonun boyutunu küçültme planlarını destekliyor.

Pek çok yetkili ise bilanço daraltılırken piyasalarda oluşabilecek risklere atıfta bulundu. Bazı yetkililer ise ipoteğe dayalı menkul kıymet satışlarını değerlendirmenin uygun olacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu