Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Beklenen Karar: Faiz Oranı Bir Kez Daha Artırıldı

Amerika Merkez Bankası Mayıs toplantısında aldığı faiz kararını açıkladı. Banka federal fon faiz oranı için piyasaların beklentileri doğrultusunda karar aldı.
FED’den Beklenen Karar: Faiz Oranı Bir Kez Daha Artırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (FED), küresel piyasaların dört gözle beklediği faiz kararını açıkladı. 15-16 Mart toplantısında 2018 yılından bu yana ilk kez faiz artışına giden FED, 25 baz puanlık artış yaparak, yüzde 0,25-0,50 aralığına çekmişti.

3-4 Mayıs toplantısında ise federal fon oranını 50 baz puan daha artırırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti.

Böylelikle 2000 yılından bu yana ilk kez 50 baz puanlık faiz artırımı yapılmış oldu. Günlerdir tahminlerini paylaşan analizlerin beklentisi de bu seviyede bir artış yapılması yönündeydi.

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyon hedefleri doğrultusunda faiz oranlarını gerektiği gibi değiştireceklerini söyleyerek, daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirtmişti. Birçok FED üyesi bu düşünceye katılırken, 25-75 baz puan arasında artırım yapılmasının uygun olacağını düşünenler bulunuyor.

Açıklamada, genel ekonomik faaliyetlerin ilk çeyrekte yavaşlasa da hane halkı harcamaları ve işletme sabit yatırımlarının güçlü kalmaya devam ettiği belirtildi. İşe alımların son aylarda güçlendiği, işsizlik oranının önemli ölçüde azaldığı kaydedilirken; enflasyonun pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizlikleri nedeniyle yüksek kalmaya devam ettiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu, ABD ekonomisi üzerindeki etkisinin ise oldukça belirsiz olduğu ifade edildi.

Savaşın enflasyon üzerinde ek baskı yaratığı, bunun yanında Çin’de artan Covid-19 vakalarının ve karantina önlemlerinin tedarik zinciri aksamalarını daha da kötü hale getireceği öngörüldü.

FED’in uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefi yinelenirken, bu hedeflere ulaşmak için federal fon oranının yükseltilmesine karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Komite, bu beyanla bağlantılı olarak yayınlanan Federal Rezerv Bilançosunun Büyüklüğünü Küçültme Planlarında açıklandığı gibi 1 Haziran’da Hazine menkul kıymetleri ve ajans borcu ve ajans ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini azaltmaya başlamaya karar verdi.” bilgisine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.