Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bullard Agresif Olmayı Savunurken Resesyonu Küçümsedi

FED'in en şahin üyelerinden James Bullard, "dürüst ve agresif" davranmak gerektiğini söyledi. Ekonomik durgunluk endişelerini küçümsemesiyle de dikkat çekti. İşte detaylar;
FED/Bullard Agresif Olmayı Savunurken Resesyonu Küçümsedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şahin açıklamalarıyla tanınan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, önden yüklemeli faiz artışlarını savundu. Tırmanan enflasyon ve daha sıkı para politikaları, tüm dünyada endişeleri artırırken Bullard; “agresif” davranmak gerektiğini aktardı.

İsviçreli banka UBS’nin Zürih’te ev sahipliği yaptığı merkez bankaları ve enflasyon konulu bir panelde Bullard, düşüncesini şöyle açıkladı:

“Enflasyonu tersine çevirmek ve kontrol altına almak için dürüst ve agresif davranmalıyız.”

Bullard, bu hafta FED’in artırımına ilişkin değerlendirmesiyle gündeme gelmişti. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizi 28 yılın en yükseğine çıkarmasının ardından piyasanın verdiği tepkiden memnun kaldığını söylemişti.

Bugün de önceki açıklamalarına paralel konuştu. Daha yüksek beklentiler yerleşmeden önce enflasyonu kontrol altına almak için ABD’nin faiz artırma konusunda cesur davranması gerektiğini belirtti.

Aksi takdirde 10 yıl boyunca yüksek ve değişken enflasyonla karşı karşıya kalınabileceği konusunda uyardı. FED’in şimdi önden yükleme yaparak enflasyonu dizginlemesi ve yüzde 2’lik hedefe geri döndürmesi gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Son veriler, dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyonun Mayıs ayında yüzde 8,6’ya çıkarak 40 yılın yeni rekorunu kırdığını gösterdi.

Bullard, yüksek enflasyona atıfla ABD Merkez Bankası’nın politika faizini 2022’nin sonuna kadar yüzde 3,5’e çıkarmasını istediğini yineledi. Daha önce birçok kez oranın yıl sonuna kadar yüzde 3 üstüne çıkarılması gerektiğini savunmuştu.

Borçlanma maliyetleri enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacak kadar yükseldiğinde ve dezenflasyonist güçler devreye girdiğinde, merkez bankasının oranları düşürmeye başlayabileceğini ekledi.

Bullard’a Göre Resesyon Ne Kadar Olası?

Para politikasında oy verme yetkisine sahip olan Bullard, son dönemde sık sık gündeme gelen resesyon konusunda da görüş bildirdi. Uyarılarıyla bu hafta gündeme gelen Deutsche Bank ve Goldman Sachs dahil birçok kurum ekonomik durgunluk için tahminde bulunurken Bullard, iyimser konuştu.

Faiz artışlarının ekonomiyi muhtemelen trendin altında değil, bir büyüme trendi hızına yavaşlatacağını söyledi ve resesyon riskini göz ardı etti.

Bunun ABD’de bir genişlemenin ilk aşamaları olduğunu belirterek; “Küçük bir şok ya da başka bir şeyle karşılaşmadığımız sürece, bu aşamada resesyona geri dönmek olağandışı olur” dedi.

Mevcut modellerin muhtemel bir resesyon riskine işaret etmediğini ve ABD ekonomisinin muazzam direnç gösterdiğini ekledi. Hane halkının ileriye yönelik olarak harika konumda olduğunu savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.