Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bullard: FED Fanteziyi Bırakıp Acilen Harekete Geçmeli

St. Louis FED Başkanı James Bullard, yine şahin yorumlarıyla gündeme geldi. Para politikasında oy verme yetkisine sahip Bullard, enflasyon vurgulu açıklamalarda bulundu.
Bullard: FED Fanteziyi Bırakıp Acilen Harekete Geçmeli
HABER GİRİŞ

Daha önce de daha hızlı faiz artırımını savunan St Louis Fed Başkanı James Bullard, Aralık 1981 sonrası en yüksek seviyeye açıklanan ABD enflasyonu sonrası konuştu.

Financial Times’a verdiği demeçte Bullard, ABD Merkez Bankası’nın (FED) 40 yılın rekorunu kıran enflasyonu dizginlemek için daha agresif olması gerektiğini söyledi. Bullard’ın açıklamaları FED üyesinin daha önceki birçok açıklamasıyla örtüştü.

Bullard: Enflasyonu Düşürmek için Nötr Faizin Yeterli Olduğuna İnanmak Fantezi

FED’in faiz oranlarını finansal sistemi kısıtladıkları bir aşamaya yükseltmeden enflasyonu yeterince aşağı çekebileceğini varsaymanın bir “fantezi” olduğu konusunda uyardı.

Bullard, faiz oranlarının ekonomik aktiviteyi ne hızlandırdığı ne de sınırladığı faiz seviyesinin yüzde 2,4 olduğunu belirterek FED’in enflasyonu yüzde 2 hedefine yakın seviyeye getirmek istiyorsak faiz oranını bu eşiğin ötesine mümkün olduğunca çabuk geçirilmesi gerektiğini savundu.

“Nötr faiz, enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı yapmıyor. Enflasyona sadece yukarı yönlü baskı yapmıyor” diyen Bullard, şöyle devam etti:

GCM Yatırım Banner

“Artık kalıcı olmasını beklediğimiz enflasyon unsuruna aşağı yönlü baskı yapmalıyız. Tarafsız olmak yeterli olmayacak gibi görünüyor.”

Bullard’ın yorumları Rusya’nın Ukrayna işgali kaynaklı artan maliyetlerle enflasyonun Mart ayında yıllık yüzde 8,5 oranında arttığını doğrulayan son verilerin ardından geldi.

ABD Mart Enflasyon
KAYNAK: BEA

Bullard, Mart verilerinin FED’in eğrinin gerisinde olduğu ve değişmesi gerektiği aciliyetinin altını çizdiğini bildirdi. FED’in güvenilirliği hakkında da açıklamalarda bulundu. Bullard, Eski Fed Başkanı Paul Volcker’ın 1980’lerin başlarında ücretleri tek bir seviyede yüzde yirmiye çıkarma kararlılığına işaret etti. Bunun enflasyonda düşüşle birlikte ancak yüz binlerce iş kaybıyla sonuçlanan keskin bir mali daralmaya yol açtığını anımsattı.

Bullard’a göre Volcker’ın “komitenin yeterli güvenilirliği olmadığı için” böylesine büyük bir iyileştirmeyi uygulamaktan başka seçeneği yokken şu ifadeleri kullandı:

“Şimdiye kadar güvenilirliğimizi sürdürdüğümüze inanıyorum ancak bu güven kaybolduğunda, devam eden yönetimin altında enflasyonu korumak oldukça zor olacak.”

Bununla birlikte Bullard, FED’in finansal sistemi resesyona sokmadan sakinleştirebileceği konusunda iyimser olduğunu belirterek 1994 örneğini verdi. Bloomberg’e verdiği önceki bir röportajda Bullard, 1994’teki sıkılaştırma döngüsü veya uyum döngüsünün kaldırılması gibi hareket edilmesi gerektiğini belirtmişti.

ABD Merkez Bankası (FED) 16 Mart’ta beklentilere paralel şekilde 25 baz puan faiz artırımına giderek 2018 sonrası ilk kez faiz artırdı. Üyelerden Bullard oylamada 50 baz puan artırım savunurken daha sonra bunun nedenini faizi bu yıl yüzde 3’ün üzerine çıkarma isteğiyle açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın