Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bullard: FED 1994’teki Gibi Agresif Hareket Etmeli!

Para politikasında oy verme yetkisine sahip olan FED Başkanı Bullard, daha hızlı artırım yapılması gerektiği yönünde yorumunu yineledi. Detaylar haberde;
Bullard: FED 1994’teki Gibi Agresif Hareket Etmeli!
HABER GİRİŞ

FED (ABD Merkez Bankası) kararından önce de hızlı faiz artırımını ve yüksek enflasyonun dizginlenmesi gerektiğini savunan Bullard, yine şahin yorumlarıyla gündemde.

St. Louis FED Başkanı James Bullard, bugün Bloomberg’e verdiği röportajda “FED’in enflasyonu kontrol altında tutmak için agresif hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Bullard, zaten çok yüksek olan enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıyı durdurmak için ABD para politikasının hızla sıkılaştırılması gerektiğini söyledi. Faiz oranlarının bu yıl yüzde 3’ün üzerine çıkarılması için çağrısını yineledi.

ABD’de alışılmışın dışında çok yüksek enflasyonun olduğu bu dönemde enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yapmamak için en azından nötr duruma geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Son veriler ABD’de enflasyonun Şubat’ta yüzde 7,9’la 40 yılın rekoruna ulaştığını gösterdi.
ABD Enflasyon Şubat Rekor
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Bullard, bu duruma atıfla nötr duruma geçilmesi gerektiğini şöyle açıkladı: “Nötr oran, enflasyonu ne teşvik eden ne de frenleyen seviyedir.”

GCM Yatırım Banner

Öte yandan Bullard, geçen haftaki FED toplantısında 25 baz puan artırıma karşı çıkan tek üye olarak da dikkat çekmişti.

Federal Açık Piyasa Komitesi geçen hafta 8’e 1 oyla 25 baz puan artırım kararı aldı. Bu, 2018’den bu yana ilk faiz artırımı olurken Bullard 50 baz puan artırım isteğiyle çoğunluğa uymadı.

Bu noktada Fed’in ne kadar hızlı hareket etmesi gerektiği sorulduğunda Bullard; “daha hızlı daha iyi” ifadeleriyle yanıt verdi.

Aynı zamanda 1994’teki sıkılaştırma döngüsü veya uyum döngüsünün kaldırılmasının muhtemelen buradaki en iyi benzetme olduğunu kaydetti. Benzer savunmayı, 50 baz puan artırım önermesinin gerekçelerine yönelik açıklamasında da yapmıştı.

FED Başkanı Hızlı Faiz Artışına Yeşil Işık Yaktı

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell da dün daha fazla faiz artırımı yapılabileceğini söyledi. Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği’nde yaptığı açıklamada Powell, bankanın enflasyonu düşürmek için gerekli adımları atacağını dile getirdi.

“25 baz puanın üzerine çıkararak daha agresif hareket etmenin uygun olduğu sonucuna varırsak, bunu yapacağız” ifadeleriyle piyasaya şahin mesajlar gönderdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın