Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bullard: Faiz Kararına Verilen Tepkiden Memnun Kaldım

St. Louis FED Başkanı James Bullard, geçtiğimiz hafta alınan faiz kararını ve piyasanın tepkisini değerlendirdi. Detaylar haberde...
FED/Bullard: Faiz Kararına Verilen Tepkiden Memnun Kaldım
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon karşısında faiz artırımlarını savunması ile bilinen St. Louis FED Başkanı James Bullard, geçtiğimiz hafta alınan karara dair açıklamalarda bulundu.

Bullard, FED’in pandemi sonrası yüksek enflasyona karşı verdiği tepkinin kötü olmadığını belirterek, fırtınanın ortasında ne olacağını kestirmenin zor olduğunu söyledi. FED’in yapması gereken işler olduğunu belirten Bullard, şişirilen enflasyonun aşağı çekilmesi gerektiğini belirtti.

Bullard sözlerinin devamında, ABD piyasasının faiz artırımlarına verdiği tepkiden memnun kaldığını vurguladı. Küresel boyutta merkez bankası eylemlerinin enflasyonu kontrol altına alacağına inandığını belirten Bullard, faiz artırımlarında hızlı hareket edildiğini ancak daha önceki seviyelerin çok düşük olduğuna dikkat çekti.

Bullard ayrıca mevcut bilançonun küçülmeye başlamak için iyi bir seviye olduğunu söyledi. James Bullard, yüksek enflasyon karşısında en şahin olan FED yetkililerinin başında geliyor. FED yetkilisi daha önceki açıklamalarında, fantezinin bırakılıp acilen harekete geçilmesi gerektiğini belirtmişti. Faiz oranlarının yüzde 3.5 seviyelerine kadar çıkarılmasını savunmuştu.

FED Faizde Agresifleşti

ABD’de son aylarda açıklanan enflasyon rakamları, küresel bir resesyonun yaşanacağına dair endişelerin artmasına neden oldu. Ülkede enflasyon Mayıs ayında yüzde 8.6 olarak açıklandı ve bu 40 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon rakamları sonrası FED, faiz artırımlarında daha hızlı hareket etmeye başladı. Daha önce ekonomistler Haziran toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyordu. FED yükselen enflasyona karşı 75 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu 1994’ten bu yana en  yüksek faiz artırımı olarak kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın