Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resesyon Riski Enflasyon ve Artan Faizlerle Yükseliyor!

Enflasyon ve merkez bankaları konusunda endişe veren yeni yorumlar geldi. İki önde gelen bankaya göre hem ABD hem de Avrupa için durgunluk yolda. Detaylar haberde;
Resesyon Riski Enflasyon ve Artan Faizlerle Yükseliyor!
HABER GİRİŞ

Son toplantısında 75 baz puan artırım ile son 28 yılın en büyük faiz hamlesini yapan FED (ABD Merkez Bankası), enflasyon düşene kadar şahin tavrını sürdüreceğini yineliyor.

FED’in tırmanan enflasyonu dizginlemek için daha sıkı para politikası benimsemesi, resesyon endişelerini körüklerken uyaranlar arasına Deutsche Bank ile Goldman Sachs eklendi.

Deutsche Bank CEO: Enflasyon Ekonomi için En Büyük Zehir

Küresel merkez bankaları, dünya çapında tarihi seviyelere çıkan enflasyonu kontrol altına almak için faiz yükseltirken bu durum ekonomiler üzerinde baskı artıyor. Hem merkez bankaları üyeleri hem de önde gelen ekonomistler, gelişmelerin resesyona davetiye çıkarabileceği konusunda uyarıyor.

Goldman ile Deutsche Bank da uyarılarıyla gündeme geldi. CNBC’ye konuşan Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, merkez bankalarının agresif politikalarına atıfla Avrupa ve ABD’nin yüksek resesyon riski altında olduğunu söyledi.

ABD’de resesyon öngören ilk büyük banka olan bankanın CEO’su, savaşın altını çizerek; “Açık olan bir şey var: Rus gazının aniden kesilmesi durumunda, bir durgunluğun daha erken gelme olasılığı açıkçası çok daha yüksek.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da veya Avrupa’da 2023 veya sonraki yıl resesyon olasılığının, önceki yıllara kıyasla daha yüksek olduğunu belirten Sewing; bunun sadece savaşın etkisinden değil enflasyon ve para politikasından kaynaklandığını aktardı.

Ekonomiyi ciddi şekilde etkileyebilecek birkaç faktör olduğunu ve bunların bir araya gelmesinin çok fazla baskı yarattığını vurguladı. Dolayısıyla yalnızca Avrupa’da değil, aynı zamanda ABD’de bir resesyon olasılığını oldukça yüksek gördüğünü ekledi.

Öte yandan ekonomi üzerinde baskı yaratan birçok faktör olsa da en büyük endişe kaynağını enflasyon olarak nitelendirdi. Burada şu sözlerle merkez bankalarını desteklediğini anlattı:

“Enflasyonun beni gerçekten en çok endişelendiren şey olduğunu söyleyebilirim ve bu nedenle merkez bankalarından, Fed ve şimdi de Avrupa Merkez Bankası’ndan aldığımız sinyalin doğru sinyal olduğunu düşünüyorum. Enflasyonla mücadele etmeliyiz çünkü günün sonunda enflasyon ekonomi için en büyük zehirdir.”

Goldman da Resesyona Karşı Uyardı

ABD’de resesyon riskine kaşı uyaran bankacılık devlerinden biri de Goldman Sachs oldu. Bloomberg’in aktardığı bilgilere göre Goldman ekonomistleri, önceki yıldaki yüzde 15’e kıyasla, gelecek yıl içinde bir resesyona girme olasılığının yüzde 30 olduğunu söyledi.

Öte yandan ilk yıl bir resesyondan kaçınılması halinde ikinci yılda resesyona girme olasılığının yüzde 25 olduğunu belirtti. Böylelikle iki yıl için birlikte hesaplanan resesyon olasılığı, önceki yüzde 35’ten yüzde 48’e çıktı.

Goldman’ın yüzde 30’luk tahmini, Bank of America’nın yüzde 40’lık ve Morgan Stanley’nin yüzde 50’lik tahmininden iyimser olsa da karamsarlığı artırdı.

Goldman, resesyon beklentisinin nedenlerini, büyümedeki düşüklük ve FED’in enflasyona güçlü yanıtı olarak açıkladı. Ayrıca yüzde 2,8’lik ikinci çeyrek büyüme tahminini koruyan Goldman, bu yılın üçüncü çeyreğinden 2023’ün ilk çeyreğine kadar olan tahminini düşürdü.

Bankanın yeni ekonomik büyüme beklentileri bu çeyreklerin her biri için sırasıyla yüzde 1,75, yüzde 0,75 ve yüzde 1 olarak verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın