Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED ABD Ekonomisinde Büyük Bir Mali Kriz Yaratacak

FED'in toplantı tutanaklarının yankıları sürüyor. Piyasalarda satıcılı seyir hakimken FED yüzünden ABD ekonomisinin durgunluk yaşayacağı konusunda uyarılar geldi.
FED ABD Ekonomisinde Büyük Bir Mali Kriz Yaratacak
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların odağında olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Mart ayı toplantı tutanakları dün akşam yayımlandı. Şahin mesajlar dikkat çekerken FED üyeleri aylık 95 milyar dolar varlık azaltılmasına ve önümüzdeki toplantıda 50 baz puanlık daha faiz artırımına işaret etti.

FED’in ardından küresel hisse senetlerinde satıcılı seyir öne çıktı. Uzmanlar dünyanın en büyük ekonomisinde durgunluk için endişelerini dile getirdi.

Küresel Hisse Senetleri Kırmızıya Büründü

ABD’nin teknoloji ağırlıklı Nasdaq Kompozit Endeksi dün yüzde 2,2 düşüşle kapanırken S&5 500 yüzde 1, Dow Jones ise yüzde 0,40 düştü. Bugün hisse senedi vadelilerinde görülen ekside seyir düşüşün devamına işaret ediyor.

Ayrıca Asya piyasalarında da olumsuz duyarlılık hakim. Japon gösterge endeksi Nikkei 225, yüzde 1,7 düşüşle kapanış yaparken Çin’in Shanghay Kompozit Endeksi yüzde 1,4 ekside kapandı. Hong Kong, Singapur, Hindistan ve Avustralya da negatif seyretti.

Hem Tahvil Hem de Hisse Senedi Piyasaları Çökecek

Amerikalı borsa simsarı, finansal yorumcu ve Euro Pacific Capital’in CEO’su olan Peter Schiff, FED tutanaklarının ardından yaptığı açıklamayla gündeme geldi. FED’in bilançosunu taahhüt ettiği gibi ayda 95 milyar dolar küçültür ve faiz oranlarını yükseltmeye devam ederse enflasyonun hala kötüleşeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte hem tahvil hem de hisse senedi piyasalarının çökeceğini ekleyerek; “büyük bir durgunluk ve mali kriz başlatacak” dedi.

Twitter hesabından yaptığı başka bir paylaşımda Schiff, CNCB üzerinden konuşanların FED’in enflasyon ile mücadelede sonunda yara bandını söktüğünü söylediklerini belirterek şöyle dedi:

“Bir yara bandını aylarca sökmekten bahsettikten sonra çıkarmazsınız, bunun yerine yavaş yavaş soyarak çıkarırsınız. Yatırımcılar gerçek acıya hazırlıklı olmalı.”

Schiff’in resesyon açıklamaları Deutsche Bank’ın tahmininin üzerine geldi.

Deutsche Bank ABD’de Resesyon Öngören İlk Büyük Banka Oldu

Deutsche Bank, Federal Rezerv aşırı enflasyonu bastırmaya çalışırken işsizlik oranının yüzde 5,1’e yükselmesiyle birlikte 2023 için ABD resesyonunu tahmin eden ilk büyük banka oldu.

Buna göre Alman banka, Federal Rezerv’in Şubat’ta yüzde 7,9’da gerçekleşen 40 yılın en yüksek enflasyonunu düşürmek için faiz oranlarını artırma planının 2024’e kadar sürecek bir durgunluğa yol açacağını söyledi.

ABD Enflasyon Şubat
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

CNN tarafından aktarılan bilgilere göre Deutsche ayrıca, işsizlik oranının yüzde 1,5 artacağını ve toplam işsiz sayısını yüzde 5,1’e çıkaracağını tahmin etti. Matthew Luzzetti liderliğindeki Deutsche Bank ekonomistleri raporda şu ifadeleri kullandı:

“Artık Fed’in yumuşak bir iniş gerçekleştirdiğini görmüyoruz. Bunun yerine, daha agresif bir para politikası sıkılaştırmasının ekonomiyi durgunluğa iteceğini tahmin ediyoruz.”

Fiyat istikrarının ancak talebi önemli ölçüde azaltan kısıtlayıcı bir para politikası duruşuyla sağlanabileceğinin açık olduğu belirtildi.

Deutsche Bank, gerilemenin tam zamanlaması ve boyutu konusunda “önemli ölçüde belirsizlik” olduğu konusunda uyarıda bulunsa da ABD ekonomisinin gelecek yılın son çeyreği ve 2024’ün ilk çeyreği boyunca küçülmesini tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.