Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Kritik Mart Toplantısının Tutanakları Yayımlandı

ABD Merkez Bankası, Mart ayı toplantısının tutanaklarını açıkladı. Katılımcılar bilançonun aylık 95 milyar dolar azaltılması önerisinde bulundu. İşte detaylar...
FED’in Kritik Mart Toplantısının Tutanakları Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar Çarşamba günü ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Mart ayı toplantı tutanaklarına odaklandı. Merakla beklenen tutanaklar açıklandı. Banka 15-16 Mart toplantısında federal faiz oranını 25 baz puan artırarak, 2018 yılından bu yana ilk faiz artışına gitmişti.

FED üyeleri aylık 95 milyar dolar varlık azaltılması planını önerirken, önümüzdeki toplantıda 50 baz puanlık daha faiz artırımı gelebileceğinin sinyali verildi. Yılın geri kalanı için ise 6 faiz artırımı işaret edildi.

Üyeler, Hazine menkul kıymetleri için aylık yaklaşık 60 milyar dolarlık, ipoteğe dayalı menkul kıymetler için yaklaşık 35 milyar dolarlık bilanço azaltılmasını uygun görüyor.

Açıklamada, “Katılımcılar ayrıca genel olarak, üst sınırların üç aylık bir süre boyunca veya piyasa koşullarının gerektirdiği takdirde biraz daha uzun bir süre boyunca aşamalı olarak uygulanabileceği konusunda anlaştılar.” ifadesine yer verildi.

Tutanaklarda Rusya-Ukrayna savaşının başta petrol ve doğal gaz olmak üzere Rusya’nın ihraç ettiği emtia fiyatlarını yükselttiği belirtilirken, gelişmiş ekonomilerde enflasyonu önleyici tedbirlerin keskin bir şekilde arttığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Doğu Avrupa ülkelerinde hisse senetlerinin düştüğü, para birimlerinin değer kaybettiği aktarıldı. Jeopolitik gelişmelerin yarattığı belirsizliğe rağmen birçok merkez bankasının yüksek enflasyonu kontrol altına almak için bir dizi politika düzenlemesi yaptığı söylendi.

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, tutanaklardan önce yaptığı açıklamada ekonomik büyüme ve istihdamın sağlam olduğunu fakat enflasyon bakımından endişeleri olduğunu ifade etti.

Enflasyonun haddinden fazla yüksek olduğunu söyleyen Harker, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, yalnızca petrol ve gaz fiyatlarını değil, buğday ve gübre gibi diğer emtiaları da artırarak enflasyon baskısını çoğaltacağını aktardı.

FED yetkililerinden Lael Brainard ise enflasyonun daha da yükseleceğini ve bunun daha fazla faiz artışı gerektireceğini söylemişti. FED’in enflasyonu düşürmek için para politikasını düzenli olarak sıkılaştırmaya devam edeceğini dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.