Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Harker’dan FOMC Öncesi Faiz ve Enflasyon Tahmini

Küresel piyasaların odak noktasındaki FED toplantı tutanakları öncesinde konuşan Harker, enflasyon ve ekonomiye ilişkin değerlendirmeleriyle gündeme geldi.
FED/Harker’dan FOMC Öncesi Faiz ve Enflasyon Tahmini
HABER GİRİŞ

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, yapacağı bir konuşma için hazırlanmış metinde ekonomik büyüme ve istihdamın sağlam olduğunu belirtse de enflasyon konusunda endişelerini vurguladı.

2021’in tamamı için, ABD GSYİH (gayri safi yurt içi hasıla) büyümesinin çok sağlıklı bir şekilde yüzde 5,7’ye ulaştığını anımsattı. Aynı zamanda FED yetkisinin önemli bir bileşeni olan istihdam artışının 11 ay boyunca yeni iş yaratmanın 400 bini aşmasıyla güçlü kaldığını söyledi.

Enflasyon Haddinden Fazla Yüksek

ABD Enflasyon Yüzde 7,9
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Enflasyon içinse “haddinden fazla yüksek ve bu konuda ciddi endişelerim var” dedi. Şubat ayında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE), enerji fiyatlarındaki bir diğer önemli artışın etkisiyle yıllıklandırılmış olarak yüzde 10 arttığını söyledi. Yıllık bazda ise yüzde 7,9 artış oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, yalnızca petrol ve gaz fiyatlarını değil, buğday ve gübre gibi diğer emtiaları da artırarak enflasyon baskısını çoğaltacağını ekledi. Tedarik zinciri kısıtlamalarına ve Çin’in sıkı karantinalar başlatmasıyla yeni Covid dalgalarına da atıfta bulundu.

Enflasyonun geniş tabanlı olduğunu belirten Harker, “sonuç olarak cömert maliye politikaları, tedarik zinciri kesintileri ve uyumlu para politikası enflasyonu benim ve FOMC’deki meslektaşlarımın hoşnut olacağından çok daha yükseğe itti” dedi. Aynı zamanda enflasyon beklentilerinin sabit kalmayacağından da endişe duyduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay faizi 2018’den bu yana ilk kez artırdıklarını anımsatan Harker, hedefimizi 25 baz puan yükselttiklerini aktardı. Yıl boyunca ve veriler geliştikçe bir dizi planlanmış, metodik artış beklediğini bildirdi.

Pandemi desteğinin akışı, parasal koşulların sıkılaşması ve Ukrayna’daki savaşın emtia fiyatlarını baskılaması ile büyümenin bu yıl ılımlı olacağını düşünen FED Başkanı, enflasyonun bu yıl azalmaya başlaması gerektiğini öngördü.

Ancak yüksek kalacağını ekleyerek muhtemelen 2022 için yüzde 4 civarında gerçekleşeceğini savundu. Takip eden iki yılın oranı FED’in yüzde 2 hedefine geri getirmesi gerektiğini de ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.