Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BofA, ABD’nin Gelecek Yıl Resesyona Girme İhtimalini Paylaştı

Bank of America ekonomistleri, ABD'nin gelecek yıl resesyona girme ihtimalini yüzde 40 olarak görüyor. Detaylar şöyle...
BofA, ABD’nin Gelecek Yıl Resesyona Girme İhtimalini Paylaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ekonomisi son dönemde yüksek enflasyonun etkisi altında hareket ediyor. Amerikan Merkez Bankası (FED), 40 yılın en yüksek rakamlarına ulaşan enflasyon rakamları sonrası agresif fazi artırımları uyguluyor.

FED geçtiğimiz gün 75 baz puan ile son 28 yılın en yüksek faiz artırımını gerçekleştirdi. Faiz artırımları ve sıkılaşma politikaları, resesyon beklentisinin artmasına neden oluyor.

Bank of America ekonomistleri, enflasyonun sürekli yüksek kalmasıyla önümüzdeki yıl ABD’de resesyon olasılığının yüzde 40 olduğunu bildirdi. BofA küresel ekonomisti Ethan Harris, “FED’in etrafındaki en kötü korkularımız doğrulandı. Eğrinin çok gerisine düştüler. Tehlikeli bir oyun oynuyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

Bu yıl için resesyon riskini düşük gören analistler, enflasyon, Ukrayna’daki savaş ve Çin’deki COVID ile ilgili karantinaları gerekçe göstererek küresel büyüme tahminlerini düşürdüler. Analistler küresel ekonomik büyümenin yüzde 3,2 olmasını beklerken, yılın sonuna kadar bunun yüzde 4.3’e çıkabileceğini belirtiyor.

Çin’de sıkı karantinaların devamı ve resesyona girilmesi halinde 2023 için daha fazla risk görülüyor. Ekonomistler, Rusya-Ukrayna savaşının ortasında enerji fiyatlarındaki ani artış ile enflasyonu dünya çapında tetiklediğini ve bunun da merkez bankalarını daha şahin bir duruşa zorladığını belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu