Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Morgan Stanley CEO’su Resesyon İhtimalini Yüzde 50 Görüyor

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley CEO'su James Gorman, küresel piyasalardaki son duruma dair değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
Morgan Stanley CEO’su Resesyon İhtimalini Yüzde 50 Görüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Morgan Stanley CEO’su James Gorman, Federal Rezerv’in (FED) enflasyonla boğuşurken resesyon olasılığının artabileceğini düşünüyor. Yine de Gorman bunun çok derin bir süreç olmayacağını belirtiyor.

ABD’li yatırım bankasının CEO’su, resesyona girme ihtimalinin yüzde 50 olduğunu belirterek, bu aşamada derin veya uzun bir durgunluk sürecine girme ihtimalinin olmadığını söyledi.

Gorman, merkez bankalarının enflasyonla agresif bir şekilde mücadele etme beklentileri arasında piyasalardaki sert düşüşün ortasında konuştu. Banka yöneticileri , FED’in faiz oranlarını yükseltmesi ve niceliksel genişleme programlarını tersine çevirmesiyle son zamanlarda ekonomiyle ilgili uyarılarını artırdı.

Morgan Stanley’in rakibi JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, merkez bankaları ve Ukrayna ihtilafı nedeniyle ileride bir kasırga olacağını söylemişti. Gorman ise FED’in eninde sonunda enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesinden aşağı çekebileceğine olan güvenini dile getirdi.

Gorman Durgunluğun Uzun Sürmesini Beklemiyor

Morgan Stanley CEO’su, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir deliğe düşeceğimizi düşünmüyorum. Bence sonunda FED enflasyonu kontrol edecek. Bunun inişli çıkışlı olması normal” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Gorman, FED’in faiz oranlarını yükseltmek için çok uzun süre beklediğini ve bunun da bir resesyon başlaması durumunda onlara daha az manevra alanı sağladığını söyledi. CEO, FED’in enflasyonun umduğundan daha kalıcı olacağına dair açıklama yaptığı Ağustos ve Eylül aylarında, iç komiteleriyle resesyon riskini tartışmaya başladığını söyledi.

Gorman, ”Şu anda bir nevi ’Cesur Yeni Dünya’dayız ve enflasyonun bir yıl sonra nerede olacağını doğru bir şekilde tahmin edebilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum” diye açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’de Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı ve yüzde 8.6 ile 40 yılın en yüksek seviyesi yenilendi.

Bu hafta FED toplantısı var ve Haziran ayı faiz kararı açıklanacak. Beklentiler 50 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı yönünde. Ancak son açıklanan yüksek enflasyon verileri, faizlerin daha fazla artırılma olasılığını kuvvetlendiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.