Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jamie Dimon Yaklaşan Ekonomik Kasırgaya Karşı Uyardı!

Ünlü Wall Street yöneticisi Jamie Dimon, bankasını ekonomik kasırgaya hazırladığını belirterek yatırımcıları da bu konuda uyardı. İşte ayrıntılar;
Jamie Dimon Yaklaşan Ekonomik Kasırgaya Karşı Uyardı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tırmanan enflasyon ve savaş belirsizliğiyle artan ekonomi endişeleri yükseliyor. Uluslararası kuruluşlar ve yatırım bankaları ekonomik beklentilerini düşürürken ünlü isimlerden korkutucu uyarılar geliyor.

Bunlardan sonuncusu New York’ta düzenlenen bir finans konferansında konuşan JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon’dan geldi. Ünlü CEO, ABD’nin en büyük bankasını ufukta görünen bir ekonomik kasırgaya hazırladığını söyleyerek yatırımcılara da aynısını yapmalarını tavsiye etti.

Daha önce fırtına bulutları olduğunu söylediğini anımsatarak bunu kasırga ifadesiyle değiştirdiğini belirtti. Dimon, bu noktada şu sözlerle yorum yaptı:

“Şu anda koşullar iyi görünse de kasırganın küçük bir fırtına mı yoksa Sandy Kasırgası mı olduğunu kimse bilmiyor.”

Atlantik Okyanusu’nda oluşan ve kayıtlardaki en büyük kasırga olmasıyla ünlü Sandy Kasırgası’na atıf yapması dikkat çekti. Dimon, durumun ciddiyetinin altını çizerken analist ve yatırımcılara kendilerini hazırlamaları için uyarıda bulundu. Varlıkları bakımından ABD’nin en büyük bankasının bilanço konusunda çok tutucu olacağı bilgisini de verdi.

Jamie Dimon’u Endişelendiren İki Faktör: Savaş ve FED!

JPMorgan CEO’su kendisini endişelendiren iki ana faktör olduğunu belirtti. İlkini FED’in (ABD Merkez Bankası) sıkılaşma politikaları ikincisini de Ukrayna savaşı olarak gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayında ikinci kez faiz artıran FED’in niceliksel sıkılaştırmasının bu ay başlaması planlanırken varlık alımında azaltmayı da 95 milyar dolara çıkaracak. Dimon, söz konusu sıkılaşmaya atıfla; “bizim hiç böyle bir sıkılaştırmamız olmadı, yani 50 yıl için üzerine tarih kitapları yazabileceğiniz bir şeye bakıyorsunuz” dedi.

Endişe veren bir diğer faktör olan Ukrayna savaşı ve bunun gıda-yakıt dahil emtialara etkisinden de bahsetti. Dimon, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en kötü çatışmanın yol açtığı aksamalardan dolayı petrolün yükseleceğini ve potansiyel olarak varil başına 150 veya 175 dolara çıkabileceğini söyledi.

Jamie Dimon, ekonomik zorluklara ilişkin uyarıda bulunan ilk ünlü Wall Street ismi değil. Goldman Sachs Başkanı Lloyd Blankfein da kısa süre önce verdiği bir demeçte insanları resesyona karşı uyarmıştı. “Büyük bir şirket yönetiyor olsaydım, buna çok hazırlıklı olurdum. Bir tüketici olsaydım, buna hazırlıklı olurdum.” diyen Blankfein, FED kaynaklı resesyon riskinin çok yüksek bir risk faktörü olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.