Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman/Blankfein: Resesyona Hazırlanın!

Dünyanın en büyük ekonomisi için resesyon tahminleri çoğalırken Wall Street’in ünlü isimlerinden Lloyd Blankfein, endişe verici yorumlarıyla durgunluk uyarısında bulunanlar arasına katıldı.
Goldman/Blankfein: Resesyona Hazırlanın!
HABER GİRİŞ

Deutsche Bank, 2023 için ABD resesyonu tahmin eden ilk büyük banka olurken birçok kurum ve uzman ekonomi için durgunluk riskinden bahsetti.

FED Başkanı Jerome Powell da geçen hafta yaptığı bir açıklamada fiyat istikrarının önemini vurgulayarak resesyon uyarısında bulundu. Endişe veren yorumlar arasına ünlü Wall Street yöneticilerinden Lloyd Blankfein katıldı.

Ünlü Wall Street Yöneticisinden ABD Resesyonu Tahmini!

2006’dan 2018’e kadar Goldman Sachs’ta CEO olarak görev yapan Blankfein, mevcut endişelere ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu.

Goldman Sachs’ın önceki CEO’su Lloyd Blankfein, resesyonun “çok, çok yüksek bir risk faktörü” olduğunu söyledi. CBS’ye konuşan Blankfein, ABD Merkez Bankası (FED) artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken ekonominin muhtemelen bir resesyona girme riski altında olduğunu dile getirdi.

Resesyonun kesinlikle büyük bir risk olduğunu söyledikten sonra şu şekilde uyarıda bulundu:

GCM Yatırım Banner

“Büyük bir şirket yönetiyor olsaydım, buna çok hazırlıklı olurdum. Bir tüketici olsaydım, buna hazırlıklı olurdum.”

Halihazırda Goldman Sachs’ın kıdemli başkanı unvanını elinde bulunduran Blankfein, karamsar yorumlarına rağmen FED’in politikalarına övgüde de bulundu. Bu ay ikinci faiz artırımını yapan FED için; “çok güçlü araçları var. Onları hassas bir şekilde ayarlamak zor” derken kurumun iyi tepki verdiğini savundu.

Bununla birlikte Powell’ın enflasyonu düşürmek için izlenen yolun biraz sancılı olacağı yönünde yorumuna katıldı. Ancak asıl acının kısmen Fed’in yapacağı şey olmadığını ekledi.

Yüzde 8’lerdeki enflasyonun bir kısmının geçici olduğunu fakat bir kısmının daha uzun süre kalacağını belirtti. Enflasyonun genel olarak bireyler için ve kesinlikle pasta paylaşımının en alt çeyreğindeki bireyler için oldukça zor ve baskıcı olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın